PREZENTACJE PODCZAS 18.WŁÓCZYKIJA

DOROTA SZPARAGA

Transcaucasian Trail– 1710 km solo przez Kaukaz

Dorota jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!


ROBERT ŁYCZAK

WYPRAWA NA KONIEC ŻYCIA

Przez 50 lat, jak większość ludzi, postrzegałem świat jako coś na zewnątrz, co eksploruje się z perspektywy jakiegoś, mniej lub bardziej stabilnego, „swojego tu”, czyli „domu”.


KRZYSZTOF BATYCKI

JednoŚladami Andersa

Sztafeta prezentowana była już na ubiegłorocznym Włóczykiju, wtedy była bliżej swego początku, a dziś mogę już opowiedzieć o całości.
To projekt podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa

WERONIKA MILCZEWSKA

Wielkanoc wśród ludności CORA w Meksyku

Małe miasteczko w górach stanu Nayarit, w Meksyku na tydzień w roku zamienia się w plac boju. Społeczność rdzennej Cora zamyka się na świat


MARIA CHROSTOWSKA

WĘDRÓWKA ŁUKIEM KARPAT

Łuk Karpat to jedno z najdłuższych i najdzikszych pasm górskich Europy, przecinające cztery kraje: Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację. Przejście tego dystansu to idea, która kiełkowała we mnie od wielu lat.


Adam Stecyk

Tajemnice Świętej Doliny Inków

W mojej opowieści zabiorę Was w podróż przez magiczne miejsca i czas, odkrywając tajemnice inkaskich bogów i mitologii, opowiadając o potężnym Viracocha, który stworzył świat, oraz o Intim, bogu Słońca, który dał życie Manco Cápacowi, założycielowi Cusco.


Olga Dębicka

O Kazachstanie globtrotersko: step by step 

W Kazachstanie mówią: „Wiadro wódki to nie picie, tysiąc kilometrów nie odległość”. Kazachstan od Polski jest osiem razy większy, leży w sercu wielkiego euroazjatyckiego stepu rozciągającego się od Mongolii aż po Węgry.


Ewa Winnik i Krzysztof Kajewski

Rowerem z Grecji do Polski na SZEŚĆ sposobów

Tego roku wspólnie z Krzychem, z którym pracuję i często razem podróżujemy, najczęściej rowerem, wybraliśmy się samolotem na grecką wyspę Zakynthos.


JUREK ARSOBA

TAJWAN piesza pętla 2024 – Phi Arsoba across around
połączenie na żywo z Jurkiem na Tajwanie

Popularyzacja Tajwanu jako pięknego, różnorodnego, ciekawego kraju na mapie świata

W czasie około 60 dni. Start: 6 stycznia 2024


JAKUB RYBICKI

CYPR CZTERY PAŃSTWA NA JEDNEJ WYSPIE

Cypr kojarzy się ze słońcem, plażingiem i ewentualnie Afrodytą. To oczywiście słuszne skojarzenia, ale nie pójdziemy ich tropem. Trzecia największa wyspa Morza Śródziemnego to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie.


EWA CHWAŁKO

Samotne przejście Półwyspu Skandynawskiego

Przez 105 dni pokonałam około 2900 km i ponad 110 tys. metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody.


MARTA PRUCHNICKA

LUBIĘ ROBIĆ RZECZY PIERWSZY RAZ W ŻYCIU

Moim podróżniczym marzeniem od zawsze był Nowy Jork. I od tej wyprawy otworzył się worek z szansami na nowe przygody. Bo jak śpiewał Frank Sinatra „ And if I can make it there I’m gonna make it anywher”


PIOTR GAWLIKOWSKI

DOOKOŁA SPITSBERGENU – DO GRANICY LODU TROPEM BIAŁYCH NIEDŹWIEDZI

Archipelag Svalbard to jeden z lądów wysuniętych najdalej na północ. W lecie na 80°N trwa dzień polarny, przyroda jest w relatywnym rozkwicie, a urwiska rozbrzmiewają gwarem morskich ptaków.


AGATA, GRZEGORZ, IGNACY I FRANEK WICHROWSCY

Bajeczna Szwajcaria na polski budżet

Jeśli tak jak nam marzy Wam się zobaczenie bajecznych szwajcarskich krajobrazów, zdobycie alpejskich szczytów  czy spotkanie z alpejską krową a powstrzymuje przed tym lęk przed równie bajecznymi szwajcarskimi cenami,…


AGNIESZKA KĘPSKA

Przyrodniczo – kulturowa podróż do norweskiej krainy Oppland – majestatycznego królestwa Króla Gór.

Kraina Oppland to jednak kraina niezwykła… obejmująca najwyżej położone obszary Norwegii – w tym te bardziej jak i mniej znane pasma górskie, olbrzymie lodowce oraz najwyższe wierzchołki Gór Skandynawskich. Nie brakuje tam także malowniczych dolin, dziko płynących rzek, olbrzymich jezior jak i spektakularnych wodospadów.


ROBB MACIĄG

ROWEROWE LADACZENIE

50tka mnie goni a ja jej po koleżeńsku mówię „fuck you Darling” i jadę dalej …

Lubię jeździć. Ciągle dowiaduję się o sobie czegoś nowego. Ile mam jeszcze siły, słabości, ochoty, spokoju i złości … w różnych proporcjach


WOJCIECH JACHOWSKI

Dokąd prowadzi plandeka ogrodowa.

W świecie hiperboli i poszukiwaniu nadzwyczajności, w niekończącym się strumieniu efektów wow i kolorowych obrazków z horyzontu często znika nam to, co co pod ręką.


MICHALINA KUPPER

Tajemniczy Irak

W północnym Iraku wędrując po górach i jaskiniach przypadkiem znajdziemy pozostałości starożytnego pisma wyrytego na kamieniach.  Będziemy podziwiać zoroastriańskie grobowce sprzed 2500 lat ukryte w górach. Usłyszymy starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. 


Andrzej Maziakowski (SASZA)

POZYTYWNA BIAŁORUŚ

Na obecną chwilę Białoruś znamy bardziej z negatywnej strony kreowanej głównie przez media dotyczącej : Reżimu Łukaszenki,emigrantów na zielonej granicy, Wagnerówców chowających się po lasach, …


Gabrysia Talarek, Gosia i Igor Skawińscy, Piotr Wilanowski

NIECH ŻYJE BAL

Włóczykij to dla nas zawsze było coś więcej niż tylko podróże: Świetni ludzie, atmosfera, wymiana wolnych myśli i…


BARTOSZ SŁABICKI

BIAŁORUŚ NIEBIESKOOKA– MÓJ OSOBISTY SKANSEN.

Czy to prawda, ze najbezpieczniejszym i najczystszym krajem w Europie jest… Białoruś?
I że tam jest najbardziej naturalne jedzenie?
Czy to prawda, że na Białorusi nie było covidu?


KATARZYNA AUGUSTYN

Kirgistan – w cieniu niebiańskich gór

Wyobraź sobie zagubioną w górach dolinę, tysiące kilometrów od miejsc, o których kiedykolwiek słyszałeś. Do tego dodaj stada dzikich koni, krystalicznie czyste strumyki i turkusowe jeziora. Gdy spojrzysz w niebo, zauważysz orły polujące na świstaki, a w oddali Twój wzrok przykuje wielka ośnieżona góra wyznaczająca granicę z sąsiednimi Chinami.


IZA I PIOTR

PODRÓŻE Z PAZUREM

Czy z psem można zdobywać góry wysokie na 6 tysięcy metrów, zabierać na kilkunastodniowe trekkingi w chłodzie, pływać między bezludnymi wyspami i pokonać ocean jachtem?


Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata”

MOUNT KOŚCIUSZKO – ŚLADEM PIERWSZEGO ZDOBYWCY, CZYLI WYPRAWA NARODOWA DOOKOŁA ŚWIATA

Rok 2023 został nazwany “Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego”, czyli pierwszego Polaka, który okrążył ziemię w celach naukowych. W 150. rocznicę śmierci naszego wybitnego rodaka odbyła się upamiętniająca go podróż .


Leszek Naziemiec

DZIKIE PŁYWANIE: ANTARKTYDA I JUKON

Leszek Naziemiec – pływak przygodowy, opowie o swoich ostatnich wyprawach i doradzi jak rozpocząć pływanie w chłodnych i dzikich wodach.


Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata”

Israel National Trail – 1045 km gór, kanionów i pustyni

Jest na Bliskim Wschodzie szlak biegnący przez Ziemię Świętą. Idąc nim przez 1045 kilometrów możemy obserwować Izrael z perspektywy Wzgórz Golan na granicy z Syrią i Libanem, Jerozolimy, czy Pustyni Negev. Nie jest to jednak zwykła wędrówka przez góry i piasek, a podróż w czasie i przestrzeni, obcowanie z religią i kulturą ludzi innych.


Mateusz Jakubowski

HAITI

Ciężko przedstawić Haiti w pozytywnym świetle. Trwająca od lat wojna domowa, skrajne ubóstwo, trzęsienia ziemi, przestępczość na każdym kroku, brak administracji, prąd, benzyna i woda jako symbol luksusu. Państwo funkcjonujące wyłącznie teoretycznie…


Zuzanna Wojcińska

Amazonia – moja droga do serca selwy

Amazonia nazywana jest zielonymi płucami Ziemi. Jednym kojarzy się z przygodami i eksploracją, innym z ekologami walczącymi z wycinką drzew.


Dorota Kłąb

CHILE – KRAINA KONTRASTÓW, WINA I CUDÓW NATURY

Chile to ponad 5 tysięcy km zróżnicowanego krajobrazu, ekosystemów, stref klimatycznych i fascynującej historii. To kraina wulkanów, lodowców, gejzerów, gorących źródeł, jezior, pustyni i zachwycających parków narodowych.


Dorota Kłąb

HISZPANIA MNIEJ ZNANA – RÓŻNORODNOŚĆ KRAJOBRAZU, KULTURY, SMAKÓW I… JĘZYKÓW

Hiszpania to kraj fascynujący i zróżnicowany zarówno klimatycznie, krajobrazowo jak i kulinarnie. To nie tylko plaże na wybrzeżu Costa Brava, czy spalona słońcem, roztańczona flamenco Andaluzja.


Przemek Lewandowski

zakrzywione wędrówki

Opowieść, dzięki której poskaczemy ruchami konika szachowego pomiędzy zachodniopomorską prowincją, a miejscami rozsianymi w Azji oraz Europie. Przez świat prowadzić nas będzie literatura, sztuka oraz kino.


Piotr Wnuk

Góry – medytacja w ruchu

Opowiem, za co kocham góry.  O Majorce, ale nie o kurortach, tylko trekkingu z południa na północ wyspy przez góry Serra de Tramuntana. Opowiem o zatokach wciśniętych w nabrzeże, gajach pomarańczowych, drzewach truskawkowych oraz o urokliwych górskich miasteczkach.


Michał i Zbyszek Kozakiewiczowie

Kozacka wyprawa do Afryki. Zimbabwe – Zambia – Botswana

Na początku listopada 2023 r. pięciu włóczykijów – Adam, Albert, Michał, Paweł i Zbyszek (rodzina) wybrali się w podróż do przepięknych Wodospadów Wiktorii, które znajdują się na granicy Zimbabwe i Zambii.


Tomasz Owsiany

Twarze PARAGWAJU

W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika. Kraina, w której 90% nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem. Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata.


Aleksander Spychała

Tuk-tukiem w stuptutach…

Tuk-tukiem w stuptutach… a dokładniej “Tuk-tukiem w stuptutach i inne onomatopeje afrykańskie, czyli jak zdobyliśmy Serowe, Kasane, Kilimandżaro oraz Nanyuki i inne banialuki”


Agnieszka Dziadek

PIESZY TRAWERS JAPONII

Najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie kobieta i pierwsza osoba, Agnieszka Dziadek w 2023 przeszła pieszo Japonię z wysuniętego najdalej na południu punktu Kiusiu: Sata Misaki na najdalej na północ wysunięty punkt Hokkaido: Sōya Misaki.


Mateusz Fabiszak

MARATONY EUROPY

To historia mojej przygody z biegami długodystansowymi, która rozpoczęła się w 2009 roku od Maratonu Poznańskiego. W ciągu 14 lat ukończyłem maratony w Pradze, Atenach, Sztokholmie czy Rzymie.


Emma Pawłowska

GÓRY DYNARSKIE

Via Dinarica – odstająca pod kątem popularności wobec Łuku Karpat czy Via Alpiny, przyciąga w ciągu roku kilku, czasem nawet kilkunastu thru-hikkerów. Większość z nich mija się na szlaku zadając sobie wzajemnie to samo pytanie, które po powrocie padnie z ust niemal wszystkich naszych bliskich i znajomych: „Skąd ty w ogóle wytrzasnęłaś ten szlak?”


Krzysztof Krygier

UZBEKISTAN – JEDWABNYM I BAWEŁNIANYM SZLAKIEM

Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Podczas prezentacji opowiem o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku takich jak Samarkanda, Buchara, czy Chiwa.


Katarzyna Lewandowska i Kamil Wierzbowski

OWOCE, WIATR I ZMIANA PLANÓW

Od kilku lat marzyliśmy o przejechaniu rowerami szkockiej krainy Highlands, co latem 2023 udało nam się spełnić.


Zuzanna Wielgos i Jakub Leniar

DOBRA, TO JEDZIEMY DO RUMUNII

Dwoje ludzi, samochód, kilkanaście punktów na mapie i chęć wykąpania się w Morzu Czarnym – od tego się zaczęło. W rezultacie spędziliśmy niecałe dwa tygodnie, przemierzając ukochanym Mitsubishi “Misiem” ponad 3500 km przez mgliste góry i spalone słońcem równiny Rumunii.


MIŁOŚNICY MIĘDZYODRZA

Zielona misja: od marzeń do rzeczywistości w Dolinie Dolnej Odry – tworzenie Parku Narodowego w krainie mokradeł i bagien Międzyodrza

Międzyodrze, niegdyś znane tylko nielicznym przyrodnikom, dzięki działaniom grupy przyjaciół znad Odry, może stać się pierwszym nowym parkiem narodowym w Polsce od 22 lat. Ich wysiłki sprawiły, że obszar ten znalazł się na czołówkach głównych mediów..


Ula Nycz

niekończąca się podróż po Bieszczadach

A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady? Brzmi pięknie, ale co mają zrobić osoby, które już tam mieszkają? Wilki, niedźwiedzie – a może już WIELKA KOMERCJA? Jak żyje się na polskim dzikim „wschodzie”?

Skip to content