CYPR CZTERY PAŃSTWA NA JEDNEJ WYSPIE – JAKUB RYBICKI

CYPR CZTERY PAŃSTWA NA JEDNEJ WYSPIE – JAKUB RYBICKI

Cypr kojarzy się ze słońcem, plażingiem i ewentualnie Afrodytą. To oczywiście słuszne skojarzenia, ale nie pójdziemy ich tropem. Trzecia największa wyspa Morza Śródziemnego to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie. Choć leży przecież w Azji. Cypr to kraj paradoksów. A nawet dwa kraje, bo pół wyspy zajmuje nieuznawana przez (prawie) nikogo Turecka Republika Cypru Północnego. Do tego przez sam środek przebiega “ziemia niczyja”, strefa buforowa, dzieląca na pół również Nikozję – ostatnią podzieloną stolicą na świecie.

Żeby zrozumieć ten galimatias, trzeba poukładać wszystko od początku, odpowiadając również na podstawowe pytanie – co było pierwsze: Cypr czy cyprysy?

Zapraszamy na reportażową opowieść o wyspie, która oferuje dużo więcej, niż słońce, piasek i morze.

Jakub Rybicki
Z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz, pasjonat krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Współpracownik National Geographic, magazynów i portali podróżniczych, współautor podcastu o odpowiedzialnym podróżowaniu “Dobra Podróż”.  Ambasador marki Olympus (OM System) Zawodowy storyteller, mówca i pilot wycieczek.

Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego nie zdobytego szczytu świata. Rowerem przejechał w zimie m.in. jezioro Bajkał i Grenlandię. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Rowerem, pieszo, konno i samochodem odwiedził jak dotąd 70 krajów.

Skip to content