PIOTR GAWLIKOWSKI – DOOKOŁA SPITSBERGENU

DOOKOŁA SPITSBERGENU – DO GRANICY LODU TROPEM BIAŁYCH NIEDŹWIEDZI

Archipelag Svalbard to jeden z lądów wysuniętych najdalej na północ. W lecie na 80°N trwa dzień polarny, przyroda jest w relatywnym rozkwicie, a urwiska rozbrzmiewają gwarem morskich ptaków.

Podczas prelekcji usłyszymy o 3-tygodniowym rejsie statkiem dookoła Spitsbergenu, traperskich chatach, stadach morsów, pływaniu kajakiem przed czołem cielącego się lodowca, skaczących w przepaść młodych nurzykach i atakach rybitw popielatych. To wszystko przy świecącym całą dobę słońcu w surowej, acz pięknej krainie leżącej “jeszcze dalej niż Północ”.

Piotr Gawlikowski jest z zawodu tłumaczem, któremu czasami udaje się zamienić pracę w garniturze na oficjalnych konferencjach na pływanie pontonem po Oceanie Arktycznym, brodzenie w lodowatej wodzie i wypatrywanie białych niedźwiedzi.

W dzieciństwie spędził kilka lat na Bliskim Wschodzie i do dziś ma do tych obszarów sentyment. Tuż przed wyjazdem za koło podbiegunowe odwiedził rozpaloną do ponad 40 stopni marokańską Saharę, więc małe morsowanie w Oceanie Arktycznym zapewniło mu upragnioną ochłodę ;-).
W ostatnim czasie w ramach nauki kolejnego języka intensywnie eksploruje Włochy.

Skip to content