MICHALINA KUPPER – TAJEMNICZY IRAK

TAJEMNICZY IRAK

W północnym Iraku wędrując po górach i jaskiniach przypadkiem znajdziemy pozostałości starożytnego pisma wyrytego na kamieniach.  Będziemy podziwiać zoroastriańskie grobowce sprzed 2500 lat ukryte w górach. Usłyszymy starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. 
Poznamy Jazydów, mniejszość etniczno-religijną, ich świętą miejscowość – Lalish, podobno pierwsze na świecie miejsce, gdzie pojawili się ludzie. Spróbujemy dowiedzieć się dlaczego nie jedzą sałaty, z jakich powodów tatuują dłonie i malują jajka w kwietniu. Będziemy gościć w obozie dla uchodźców wewnętrznych, którzy przetrwali ludobójstwo z 2014 roku, zatańczymy na jazydzkim weselu pod górami. 

Przeżyjemy sylwestra w marcu i drugie największe trzęsienie ziemi w 2017 roku. 

Na granicy Iraku i Iranu odnajdziemy górskie sady granatów w trakcie zbiorów, gdzie przyłączymy się do gospodarzy, mniejszości religijnej Kakai, próbując świeżo wygotowanego syropu.  Wybierzemy się do zapierającego dech w piersi kanionu Rawanduz, którym przemierzała Armia Andersa, odpoczniemy przy licznych wodospadach i przekonamy się jak to możliwe, żeby porozumiewać się z Kurdami w języku polskim.

BIO:

Pedagożka, animatorka kultury. trenerka Metody Biegun Marka Kamińskiego, asystentka kulturowa, organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, ratowniczka, wieloletnia instruktorka ZHR. Nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku. Założycielka Domu Kultury i Zabawy Persepolish. Zwolenniczka podróży etycznych.

Skip to content