OLGA DĘBICKA – PODRÓŻOWAĆ ZNACZY ŻYĆ

PODRÓŻOWAĆ ZNACZY ŻYĆ.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Olgą Dębicką i jej najnowszą książką reportażową “Podróżować znaczy żyć”. Olga Dębicka – dziennikarka, pisarka, podróżniczka, od 19 lat stała współpracowniczka National Geographic.  Podczas spotkania poznacie 50 inspiracji podróżniczych z regionu, Europy i świata z klimatem, obserwacjami i wiedzą spoza przewodników. Będą opowieści o przygodach w drodze, spotkanych ludziach i ich historiach, w połączeniu ze slajdowiskiem. Dużo słońca, energii, wolności i humoru. I okaże się, że pojęcie egzotyki  jest względne.  Na miejscu będzie możliwość zakupienia książki.

“Wszystko dla podróży. Jak włóczykij z Muminków na wędrówkę wysupłam z kieszeni ostatni grosz, uważając, że tak jest najlepiej wydany. – opowiada Olga Dębicka –
Kiedy życie staje się włóczęgą, jest o wiele bardziej intensywne i zagęszczone, jest wielobarwne. Wtedy czujesz, że żyjesz!
Każda podróż składa się z milionów migawek w oczach, zatrzymanych kadrów i z przypadkowych spotkań i przygód, które nigdy nie miałyby szansy się wydarzyć, gdybyśmy
nie ruszyli się z domu”.

W książce jest Dubaj – z szalonymi wizjami architektów z lotu hydroplanem; Rio de Janeiro – z sambodromu podczas karnawału i kult ciała; Lizbona – śladami fado tramwajem nr 28; Walencja – z Las Fallas, iberyjskim świętem ognia, symbolizującym życie, które mija jak jedna chwila. Przeczytasz o Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej – z bazyliką większą od tej w Watykanie; o szwajcarskich kantonach Gryzoni i Valais z Matterhornem w tle – z okna Orient Expressu. Są reportaże o rodzinnych biznesach prowadzonych z pokolenia na pokolenie: w austriackim Wattens – kryształowo czysty biznes Swarovskiego; w Aix-en-Provence – po fabryczce marcepanów oprowadza prawnuczka jej założyciela madame Madeleine Parli; goszczę też w prowansalskiej winnicyw Ménerbes uMousieur Yves’a Rousseta-Rouarda, dla którego wino stało się całym życiem, odkąd przestał zarabiać pieniądze na produkcji filmów. Polecam również najlepszą agroturystyczną miejscówkę w Chorwacji na Rabie w Supetarskiej Dradze u zaprzyjaźnionych Maricy i Ivana Žerjavów i dary ziemi w ich starejkućy, gdzie zachwyca spokojna, szczęśliwa codzienność.Niemalże mistycznym przeżyciem okazała się wizyta w Sopocie w domu bursztynnika Lucjana Myrty, w którym skrywany jest skarbiec większy od bursztynowej komnaty. Zatopione w bursztynie inkluzje wywołują refleksje o przemijaniu. W książce znajdziesz przepiękne przestrzenie i krajobrazy stepu, pustyni, sawanny, dające wolność, w których aż się chce rozłożyć szeroko ramiona i krzyknąć: „Jestem królem wszechświata”. Masai Mara – fragment bezkresnej sawanny Serengeti w Kenii z wielką migracją zwierząt; największa pustynia świata Ar-Rab al-Chali z off road land roverami, bezkres stepu w Kazachstanie z pociągu czy Camargue w delcie Rodanu – widziane z grzbietu konia.

Reportaże Olgi Dębickiej to 50 inspiracji podróżniczych z regionu, Europy i świata – z klimatem, obserwacjami i wiedzą spoza przewodników. Jest Dubaj – z szalonymi wizjami architektów i powycinanymi wyspami – z lotu hydroplanem; Rio de Janeiro – z sambodromu podczas karnawału i kult ciała; Lizbona – śladami fado tramwajem nr 28. Prowansalska winnica monsieur Yves’a Rousseta-Rouarda, dla którego wino stało się całym życiem.Najlepsza agroturystyczna miejscówka w Chorwacji na Rabie u zaprzyjaźnionych Maricy i Ivana, gdzie zachwyca spokojna, szczęśliwa codzienność. W książce znajdziesz przepiękne przestrzenie i krajobrazy: stepu w Kazachstanie, największej pustyni świata Ar-Rab al-Chali, sawanny Serengeti w Kenii i Tanzanii z migrującymi zwierzętami i fiordów w Norwegii, gdzie natura staje się Bogiem.

„Umiejętność opowiadania historii to sztuka, którą Olga opanowała do perfekcji. Czytając jej reportaże z podróży, zawsze jestem pod wrażeniem jej zmysłu obserwacji, mam ochotę podążać jej śladami, przeżyć jej przygody. To książka dla wszystkich, uczy jak odważnie marzyć i spełniać te marzenia. Bardzo polecam”.
Agnieszka Franus
Redaktor Naczelna National Geographic Polska

OLGA DĘBICKA – dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Autorka
książek, m.in. Dziwka i Madonna. Marka Hłaski widzenie świata i
Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku. Publikowała od
Dziennika Bałtyckiego po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez
12 lat związana z portalem Wirtualna Polska. Obecnie, od 17 lat, stały
współpracownik National Geographic Polska, National Geographic
Traveler i Kaleidoscope. Laureatka nagród dziennikarskich i
literackich, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen
Top Journalist Award 2015. Prywatnie mama Kosmy, mieszka w Gdyni.

Skip to content