Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

"This is the end..."

Do wszystkiego trzeba nabrać dystansu, jest to zasadniczo zdrowa i rozsądna postawa wobec świata i wszechrzeczy. Po jedenastu dniach festiwalu człowiek, z jednej strony czuje ulgę i widzi szansę na konkretną ilość snu. Z drugiej wisi nad nim jakaś niezidentyfikowana 'pustkopodobna' aura. Co chwilę ma się ochotę wstać, gdzieś pójść, zrobić coś pożytecznego. Niestety, nic z tego. Bo to już koniec.
Po jedenastu dniach festiwalu trochę ciężko wrócić na zwykłe tory życia, pracy, szkoły, czy czego tam jeszcze. Ale trzeba. A w przypływie smutku i/lub depresji 'po-festiwalowej' warto powspominać, wyglądając przez okno na piękne niebieskie niebo i świecące w oczy słońce. Bo przecież Włóczykij to pierwszy zwiastun wiosny, to taki nietypowy, ogromny i ruchomy Przebiśnieg. Wykańcza zimę, zostawia nam wiosnę i wiele wartych pamiętania momentów.
Każdy może mieć swój ranking najlepszych rzeczy, które przytrafiły mu się na festiwalu. Ale to nie ma znaczenia, bo wszystkie te chwile i tak łączą się w zbiorowym uniesieniu przeżywanym przez pełne jedenaście dni. I jeszcze chwilę po festiwalu.
'A co tu wspominać...?' (mógłby ktoś przecież zapytać). Już mówię.

1. Wspominać trzeba prelegentów. Wszystkich bez wyjątków - tych starszych i tych młodszych, tych wesołych i tych (pozornie) poważnych, wszystkich jednakowo zakręconych na punkcie tułania się po świecie.
2. Wspominać trzeba publiczność, która zawsze zapełnia salę widowiskową, i jeszcze namiot, i jeszcze klub festiwalowy. Jak oni to robią?
3. Wspominać trzeba, skoro mowa o prelegentach i publiczności, same prezentacje. Nie chodzi w nich tylko o to, żeby zobaczyć jakiś odległy zakątek świata - żeby to zrobić można sobie włączyć kanał o podróżach w kablówce. Chodzi o to, że ten kawałek świata jest nieprzeciętnie pokazany, uchwycony w szczególny sposób, oczyma podróżnika, przez pryzmat chwili.
4. Wspominać trzeba smaki, których nigdy nie brakuje na Włóczykiju, smaki kuchni świata, ostatnio smaki robaków, i smaki kuchni polskiej serwowane przez nasze dzielne kucharki. Jak ktoś nie lubi jeść, zawsze mógł się napić piwa - też był wybór.
5. Wspominać trzeba Klub Festiwalowy, gdzie przy piwie i chlebie ze smalcem można było śledzić wyczyny podróżników, a później godzinami siedzieć do późnej nocy i rozprawiać o dalekich krainach.
6. ...i koncerty w tym Klubie też trzeba wspominać, bliskość ze sceną, intymność muzyki, rozgrzaną publiczność i ekstazę muzyków.
7. ...i przy okazji sobotnią awarię prądu, która zakrzywiła czasoprzestrzeń festiwalu teoretycznie wydłużając go o kilka godzin.
8. Wspomnieć należy tegoroczny, podwójny bal Włóczykija. Który z pierwotnej lokalizacji przeniósł się do drugiej, kilkanaście razy mniejszej i gorętszej. Zabawa trwała do świtu. O ile pamięć nie myli - do ósmej.
9. Wspominać nie trzeba - bo cały czas jest w naszych myślach - Ojca Założyciela - Naczelnego Wodza Włóczykija - Przemka, który dniami i nocami, zmęczony i jeszcze bardziej zmęczony, ale zawsze zadowolony czuwał nad wszystkim i wszystkimi.
Ale co tu dużo wspominać...trzeba już oczekiwać i wyglądać następnego Włóczykija! Ładować akumulatory i ostrzyć zęby na kolejną dawkę 'burzy i naporu'! Lub jak to pisał pewien polski poeta na niezły 'Opór'!

Wyniki Włóczykij Trip Extreme Zamów karnet Zamw bilet jednodniowy Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) - z karnetem Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Myliborza Zamów bilet na wycieczke do Myliborza (z karnetem)

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net