Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Arek Ziemba, Zbyszek Sas "Dziki Madagaskar"

W październiku rusza na Madagaskar polska ekspedycja, która zbada i opisze jedno z ostatnich nieodkrytych miejsc na Ziemi, czyli cały bieg rzeki Antanambalana. Dotychczas nikomu to nie udało się. Jedyną próbą była poprowadzona z wielkim rozmachem brytyjska wyprawa z 1889 roku kierowana przez L. H. Ransome. Wyprawa ta zmuszona była poddać się i zawrócić. Jak wskazują mapy i relacje, Ransome zawrócił u stóp pierwszych katarakt, których łączna wysokość wynosi około 750-800 metrów, przy czym wysokość najwyższego progu to około 200 metrów.

Ekspedycja w składzie Zbigniew Sas i Arek Ziemba stawia sobie za cel przebycie całej rzeki, poznanie jej ostatnich tajemnic. Wyprawa ma za zadanie eksplorację i opisanie całego biegu rzeki. Na poszczególnych odcinkach rzeka nosi nazwy: Mafaika, Amparihy, Antanambalana. Pierwsze zadanie to dotarcie do źródeł, które znajdują się na zboczach położonej w dżungli góry Lohan? Ankadirano, 2181 m n.p.m. Jak pokazują zdjęcia satelitarne, teren jest tu porośnięty dżunglą i pełen stromych zboczy.

Istotnym elementem podróży będą kontakty z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu.

Blisko ujścia rzeki Antanambalana znajduje się duża wioska Ambinanitelo. Tutaj mieszkał w latach 1936-37 Arkady Fiedler, tutaj poznał ludzi, z którymi się zaprzyjaźnił i których opisał w książce "Gorąca wieś Ambinanitelo". Członkowie wyprawy zamierzają przekonać mieszkańców wioski do ustawienia we wsi kamiennego pomnika pisarza. Ma on stanąć w 2014 roku dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdowała się chata pisarza.

Więcej na www.dzikimadagaskar.pl

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net