Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

- Afryka Nowaka - wyprawa szlakiem Kazimierza Nowaka. Relacja z etapu 19

Jedną z najbardziej przewidywalnych okoliczności, jakie mogą wystąpić w czasie podróży przez Afrykę, jest to, że w pewnym momencie na pewno pojawią się nieprzewidziane okoliczności. Poważna kontuzja Macieja Pastwy na trasie etapu 19., która zmusiła go do wcześniejszego powrotu do Polski, oraz choroby, jakie nie oszczędziły Agnieszki, Jacka, Tomka i Pawła, sprawiły, że dla kontynuowania Sztafety pomiędzy RŚA a Czadem niezbędne stało się uruchomienie planu awaryjengo. To dlatego Afryka Nowaka założyła KapTOUR!

O co chodzi? Mimo sporej determinacji Macieja, stan jego nogi, nadal nie pozwala mu na powrót do Afryki, a to właśnie on miał być tym, który przewiezie sztafetową pałeczkę po trasie Kazimierza Nowaka z Republiki Środkowoafrykanskiej do Czadu, gdzie pod koniec czerwca rozpocznie się etap 20., którego liderem jest Dominik Szmajda.

Sytuacja wydawała się cokolwiek trudna, niespodziewanie jednak z problemów wynikły same korzyści. Zaproszenie do wzięcia udziału w Sztafecie z radością przyjęli bowiem polscy misjonarze-kapucyni pracujący w RŚA oraz w Czadzie i to oni poprowadzą odcinek z Bouar (RŚA) do Gore (Czadu) i przekażą następnie książeczkę-pałeczkę Dominikowi.

Etap został nazwany "19 i 1/2 - KapTOUR!". Rozpoczął się 6 czerwca 2011 i potrwa do 27 czerwca 2011. Zanim jednak do tego doszło, zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z tego co dotychczas działo się na szlaku 19 etapu.

Oczyma Tomka, czyli relacja z przebiegu etapu 19. przez RŚA.

"Piękna afrykańska pogoda. Słońce, kilka chmur na niebie, lekki orzeźwiający wietrzyk. Kwitnące drzewa, urokliwe budynki misji kapucyńskiej, a wśród nich my, uczestnicy 19. etapu Sztafety, wypoczywamy po niełatwych warunkach, jakie postawiła przed nami Republika Środkowoafrykańska. Maciej, ze względu na stan swojej nogi wraca jutro do Polski, pożegnamy go na lotnisku w milczeniu, bo ma facet w zwyczaju w niedzielę nie rozmawiać. U Agnieszki wykryto malarię. Czuje się dobrze, ale przyjmuje leki i dopiero w poniedziałek będzie gotowa do dalszej drogi śladami Nowaka. Pojedzie z Pawłem, który w obecnej chwili jest jedynym zdrowym uczestnikiem sztafety i mamy nadzieję, że do końca jego długiej podróży tak już mu zostanie! Jacek wyleczył malarię, niestety nabawił się tyfusu i postanowił, że ze względu na stan zdrowia skrócić pobyt w Afryce do 26 maja. Ze sztafetą pojedzie jeszcze około 100 km, po czym wróci do Bangui łapać samolot. Ja obecnie leczę tyfus i ponownie malarię, które zaatakowały mnie na trasie z Boda do Bangui. Prawdopodobnie nie będę mógł kontynuować podróży na rowerze, nie będę jednak narzekał na nudę, ponieważ otrzymałem zaproszenie od Polskich misjonarzy z Bagandou, gdzie będę miał okazję przyjrzeć się z bliska życiu Pigmejów.

Z powodu uciekającego czasu i sytuacji politycznej na północy kraju - kontrolę nad nią mają rebelianci-bandyci - zdecydowaliśmy się zakończyć etap w miejscowości Bouca. Najbliższe bezpieczne przejście graniczne do Czadu znajduje się w zupełnie innej części kraju, na zachodzie, przeprawa byłaby więc bardzo czasochłonna i trudna z powodu stanu dróg i pojazdów. Ciężarówka, wioząca mnie z Bangui do Boda, jak i bus z Agą i Maciejem jadący w drugą stronę, potrzebowały na tą trasę 12 godzin, a to tylko 200 km, z czego połowa asfaltem!

Zbliża się wieczór, za chwilę wybieramy się do dr. Patrici, Włoszki, która od kilku dni wspaniale opiekuje się naszym "Pochodem Zdechlaków". Mi już cieknie ślinka na myśl o włoskim makaronie i grillowanej kiełbasce. Was zaś, drodzy Czytelnicy, serdecznie pozdrawiam wraz z całą ekipą z RŚA!"
Tomek

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net