Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Karolina Krzywicka - Jedwabie, filce, karneole. Tradycyjne ubiory z Azji Centralnej

niedziela 10.04.2022 godz. 15:30 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Podróż przez Azję Centralną to zawsze doświadczanie rozmaitych kolorów, wzorów i faktur tkanin. Stroje mieszkańców Azji Centralnej są bardzo zróżnicowane i charakteryzują się dużym bogactwem i finezją. Mają jednak wiele cech wspólnych i składają się zasadniczo z podobnych elementów typowych dla strojów zarówno męskich jak i kobiecych: luźnej tuniki, spodni szarawarów i strojów wierzchnich oraz rozmaitych nakryć głowy w formie niskich, haftowanych czapeczek zwanych z rosyjska tiubietiejkami. Do najbardziej finezyjnych należą ubiory Uzbeków i Tadżyków wyróżniające się m.in. bogactwem jedwabnych, luksusowych tkanin ikatowych o intensywnych barwach i charakterystycznych abstrakcyjnych wzorach o rozmytych konturach. W 2 poł. XIX wieku zachwycały one odwiedzających Azję Centralną Europejczyków, którzy nazywali mieszkanki Buchary odziane w jedwabne ikaty - "Paryżankami Wschodu". Do dziś tkaniny ikatowe budzą podziw i są inspiracją dla współczesnych, uzbeckich i europejskich projektantów mody.
Ubiory turkmeńskie wyróżnia zaś intensywna i spójna kolorystyka, w której dominuje purpurowa czerwień i wyrafinowane, skomplikowane hafty zdobiące obszycia dekoltu sukni, mankiety oraz nakrycia głowy. Odmienny charakter mają z kolei ubiory Kazachów i Kirgizów, w których dominują stroje wykonane z naturalnej, niebarwionej wełny i filcu jak charakterystyczne, wysokie męskie nakrycia głowy zwane kalpak.

Karolina Krzywicka - historyczka sztuki i menadżerka kultury, kustoszka związaną blisko z Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Karolina od wielu lat łączy swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową, w której zajmuje się przede wszystkim sztuką dekoracyjną i rzemiosłem artystycznym krajów islamu, zwłaszcza Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme Zamów karnet Zamw bilet jednodniowy Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) - z karnetem Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Myliborza Zamów bilet na wycieczke do Myliborza (z karnetem)

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net