Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Karolina Krzywicka - Jedwabie, filce, karneole. Tradycyjne ubiory z Azji Centralnej

niedziela 10.04.2022 godz. 15:30 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Podróż przez Azję Centralną to zawsze doświadczanie rozmaitych kolorów, wzorów i faktur tkanin. Stroje mieszkańców Azji Centralnej są bardzo zróżnicowane i charakteryzują się dużym bogactwem i finezją. Mają jednak wiele cech wspólnych i składają się zasadniczo z podobnych elementów typowych dla strojów zarówno męskich jak i kobiecych: luźnej tuniki, spodni szarawarów i strojów wierzchnich oraz rozmaitych nakryć głowy w formie niskich, haftowanych czapeczek zwanych z rosyjska tiubietiejkami. Do najbardziej finezyjnych należą ubiory Uzbeków i Tadżyków wyróżniające się m.in. bogactwem jedwabnych, luksusowych tkanin ikatowych o intensywnych barwach i charakterystycznych abstrakcyjnych wzorach o rozmytych konturach. W 2 poł. XIX wieku zachwycały one odwiedzających Azję Centralną Europejczyków, którzy nazywali mieszkanki Buchary odziane w jedwabne ikaty - "Paryżankami Wschodu". Do dziś tkaniny ikatowe budzą podziw i są inspiracją dla współczesnych, uzbeckich i europejskich projektantów mody.
Ubiory turkmeńskie wyróżnia zaś intensywna i spójna kolorystyka, w której dominuje purpurowa czerwień i wyrafinowane, skomplikowane hafty zdobiące obszycia dekoltu sukni, mankiety oraz nakrycia głowy. Odmienny charakter mają z kolei ubiory Kazachów i Kirgizów, w których dominują stroje wykonane z naturalnej, niebarwionej wełny i filcu jak charakterystyczne, wysokie męskie nakrycia głowy zwane kalpak.

Karolina Krzywicka - historyczka sztuki i menadżerka kultury, kustoszka związaną blisko z Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Karolina od wielu lat łączy swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową, w której zajmuje się przede wszystkim sztuką dekoracyjną i rzemiosłem artystycznym krajów islamu, zwłaszcza Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net