Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

degustacja - kuchnia ukraińska

środa 06.04.2022 godz. 19:45 - Gryfiński Dom Kultury

Po 10-latach gościmy na naszym festiwalu Restaurację Ukraineczka, która przygotuje nam degustację potraw kuchni ukraińskiej.

Kuchnia ukraińska cieszy się uznaniem daleko wykraczającym poza granice kraju. Niektóre z potraw mają wielowiekową historię, a wiele dań charakteryzuje się złożonym zestawem składników. Charakterystyczną pozycją w ukraińskim menu są zupy. Stanowią wyjątkowo pożywną pozycję w całym jadłospisie, tak że stanowią pełnoprawny, nie wymagający drugiego dania posiłek. Najbardziej znaną zupą jest ukraiński barszcz, niemniejszą popularnością cieszy się zupa kapuściana i sycąca rybna juszka. Samego barszczu liczy się około trzydziestu rodzajów (m.in. połtawski, wołyński, czernihowski, halicki, lwowski). Od dawna ważne miejsce w wyżywieniu Ukraińców posiada ryba. Ulubione potrawy to karaś pieczony ze śmietaną czy szczupak duszony z chrzanem.

W kuchni ukraińskiej stale obecne są różne potrawy z mąki: warenyki (pierogi), gałuszky (kopytka), bliny, naleśniki, kruczenyki oraz babki. Z produktów mięsnych spożywa się przede wszystkim wieprzowinę, potem - wołowinę i drób. Mięso jest spożywane w różnej formie, najczęściej jednak jest smażone i duszone. Popularne są takie potrawy jak pieczeń po domowemu, ukraińskie kotleciki, wieprzowina szpikowana czosnkiem i słoniną, wieprzowina duszona z kapustą i słoniną, kruczenyki (rolady z mięsa z nadzieniem), zawijane potrawy z mięsa, drób nadziewany. Szczególnie smaczne są potrawy przygotowywane w garnkach.
Popularne są także różne kasze: pszenna, gryczana, z dynią, z mąki gryczanej, które je się z mlekiem, śmietaną lub olejem słonecznikowym ze smażoną cebulą, mamałyga i inne. Z napojów dla kuchni ukraińskiej charakterystyczne są napoje mleczne, zwłaszcza dużym uznaniem cieszy się zsiadłe mleko i riażenka. Jednym z ulubionych napojów jest również uzwar - kompot z suszonych owoców. Nieodłączną częścią stołu są oczywiście alkohole.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme Zamów karnet Zamw bilet jednodniowy Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) - z karnetem Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Myliborza Zamów bilet na wycieczke do Myliborza (z karnetem)

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net