Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

- Relacja z otwarcia 9. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij

W czwartek 19 lutego 2015 roku rozpoczął się 9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Na otwarcie festiwalu jak co roku ściągnęły tłumy, a wiele osób drżało o wejście na salę do ostatniej chwili.

Największy festiwal podróżniczy w Polsce tradycyjnie otworzyli: Maria Zalewska - Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury oraz Przemek Lewandowski - główny organizator wydarzenia. Na otwarcie przybyli także Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz jego zastępca Tomasz Miler. Nad całością ceremonii czuwał konferansjer - Kuba Kasprzyk.

Maria Zalewska i Przemek Lewandowski (Foto: Karol Pawełek)

Mieczysław Sawaryn - Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino (Foto: Marta Dokurno)

Kuba Kasprzyk (Foto: Karol Pawełek)

Pierwsza festiwalowa prelekcja zatytułowana została "Ginący świat podwodnych ludzi". Eliza Kubarska i David Kaszlikowski opowiedzieli w zasadzie smutną historię o ludziach zwanych Badjao, zamieszkujący morza między Borneo, Filipinami i Indonezją. Są oni nomadami morza, przez wieki mieszkający na malutkich łodziach. Jednak pod naporem cywilizacji, ich raj znika. Wyspy przez wieki zamieszkiwane przez Badjao są zamieniane w luksusowe kurorty, najlepsze łowiska stają się "rezerwatami przyrody". Rdzenni mieszkańcy nie mają do nich wstępu. Jedni z ostatnich nomadów świata zostają wyrzuceni do podmiejskich slumsów.

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski (Foto: Marta Dokurno)

Tegoroczną degustację potraw świata przygotowała Ilona Zdziech, specjalizująca się w kuchni Nowej Zelandii. Można było skosztować jagnięciny z zapiekanymi ziemniakami, małży, owocowej sałatki, zupy z kukurydzy oraz chluby tego kraju, deseru bezowego.

Degustacja potraw kuchni Nowej Zelandii (Foto: Andrzej Kraśnicki jr)

Degustacja potraw kuchni Nowej Zelandii (Foto: Andrzej Kraśnicki jr)

Degustacja potraw kuchni Nowej Zelandii (Foto: Andrzej Kraśnicki jr)

Na zakończenie pierwszego dnia Włóczykija przybyli widzowie udali się na dalekie północne terytorium Kanady - Jukon. Kamila Kielar po tym obszarze zjechała rowerem prawie 2000 km. Podróżowała przez Alaska Highway oraz kompletnie oblodzoną Dempster Highway, była w Klondike znanym z gorączki złota, a także widziała ceremonię uwalniania orłów. Ale przede wszystkim obcowała z piękną przyrodą i krajobrazami.

Tuż przed rozpoczęciem prezentacji Kamili Kielar (Foto: Kamil Wierzbowski)

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme Zamów karnet Zamw bilet jednodniowy Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) - z karnetem Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Myliborza Zamów bilet na wycieczke do Myliborza (z karnetem)

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net