WARSZTATY GÓRSKIE – ALICJA KUCHAR

Warsztaty górskie to sposób, w jaki dzielę się swoją pasją i doświadczeniem z młodym pokoleniem Odkrywców. W czasie praktycznych zajęć zapoznajemy się ze sprzętem używanym w turystyce zimowej i letniej, zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego biwakowania oraz robimy wiele ciekawych rzeczy, doświadczając wieloma zmysłami.
Będzie twórczo i inspirująco.

Dlaczego warsztaty górskie?
Szeroko rozumiana turystyka aktywna, w tym górska, jest trudnym do przecenienia źródłem okazji do wszechstronnego rozwoju. Może stać się też piękną pasją pozwalającą odkrywać, doświadczać i rozwijać w sobie ciekawość świata. W górach doświadczamy autentycznego kontaktu z naturą, przestrzenią i drugim człowiekiem. Uczymy się wytrwałości, konsekwencji w działaniu, często podejmujemy wysiłek pozwalający czerpać radość z osiągniętych celów. Właśnie to „zarażanie” pasją do turystyki górskiej oraz przekazywanie podstawowej wiedzy na temat tego, jak być bezpiecznym i odpowiedzialnym za swoje otoczenie turystą oraz kształtowanie u małych odkrywców świadomości ekologicznej, jest podstawowym celem moich warsztatów.

Prowadzę zróżnicowane zajęcia dostosowane do wieku i możliwości uczestników. Korzystam z wiedzy na temat rozwoju poznawczego człowieka budowanej na podstawie 5 lat własnych doświadczeń w pracy z dziećmi.
> Zapraszam do działania. Pracuję metodami aktywizującymi, unikam nudy. Uczestnicy warsztatów mają okazję mówić, zadawać pytania, dotykać, tworzyć, działać w praktyce.
> Nie pracuję na „sztywnym” schemacie, dostosowuję przebieg zajęć do poziomu zainteresowania dzieci, modyfikuję go w pewnym stopniu w odpowiedzi na ich potrzeby, uwzględniam dynamikę grupy.
> Pokazuję rożne nowe dla dzieci przedmioty związane z górami.
> Dzieci mogą dotykać wszystkich przyniesionych przedmiotów, sprawdzać działanie sprzętu, zapoznawać się z nim nie tylko poprzez prezentację.
> Program zajęć oparty jest na własnych doświadczeniach zdobytych w terenie górskim, podczas wyjazdów prywatnych, zorganizowanych przeze mnie grup oraz szkoleniach dla przyszłych przewodników górskich.
> Zajęcia wzbudzają ciekawość świata oraz świadomość ekologiczną, ukazują wartość aktywnego spędzania czasu w kontakcie z naturą.
> Warsztaty górskie wzbogacają ofertę placówki podnosząc jej atrakcyjność dla dzieci i rodziców

Dzięki warsztatom dzieci:
> Dowiedzą się czym właściwie są góry i skąd się wzięły,
> Poszukają odpowiedzi na pytanie, po co wybieramy się w góry, kto może spróbować i dlaczego każdy,
> Dowiedzą się jaką wiedzę i umiejętności należy zdobyć, zanim wyruszymy na wycieczkę,
> Poznają charakterystyczne elementy górskiego krajobrazu i przyrody, zarówno spośród świata roślin jak i zwierząt,
> Dowiedzą się, jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać w górach oraz jak im zapobiegać i radzić sobie w sytuacjach trudnych, zapoznają się z apteczką osobistą, będą mogły przyjrzeć się z bliska wszystkiemu, co powinno się w niej znaleźć
> Sprawdzą, co jest niezbędne na wyprawie- jak się ubrać i co zabrać ze sobą, będą mogły dotknąć, wypróbować lub przymierzyć najważniejsze elementy wyposażenia używanego w górach (plecak, buty, kompas, mapa, latarka, odzież, gogle, raki, czekan, kask, kije trekkingowe, rakiety śnieżne),
> Spakują plecak na wycieczkę wykorzystując dostępny sprzęt,
> Samodzielnie rozbiją namiot, rozłożą karimatę i śpiwór, będą miały okazję poczuć się jak na prawdziwym górskim biwaku oraz dowiedzą się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie biwakować,
> Dowiedzą się jak posługiwać się mapą i kompasem,
> Stworzą własną makietę gór z zaznaczonymi szlakami turystycznymi i wybranymi elementami krajobrazu.
> Dowiedzą się kim jest i jak pracuje przewodnik górski.

Jestem nauczycielką Montessori, przewodnikiem górskim, trenerką edukacji w plenerze. Przez 5 lat pracowałam z dziećmi w przedszkolu, prowadzącym swoją działalność w duchu edukacji alternatywnej i Porozumienia bez Przemocy. Podejście to jest mi bardzo bliskie-
wierzę, że pozostając w autentycznym, opartym na wzajemnym szacunku kontakcie z dzieckiem oraz dając przestrzeń do samodzielnego eksplorowania we właściwym dla niego tempie, jesteśmy w stanie zapewnić dobrą bazę do dalszego harmonijnego rozwoju i poznawania siebie, ludzi i świata. Jestem również instruktorem i współorganizatorem kursów dla kandydatów na przewodników górskich, prowadzę różnorodne wyjazdy otwarte i szkoleniowe oraz pracuję jako trener edukacji w plenerze z dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem zawodowym, w ramach projektów koordynowanych przez Centrum Innowacyjnej Edukacji.
Większość wolnego czasu spędzam w ruchu, w terenie i w kontakcie z naturą, a największą przyjemność sprawia mi dzielenie się swoim zamiłowaniem zarówno z dorosłymi jak i dziećmi.

Skip to content