20 DNI W MARIUPOLU

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.

20 dni w Mariupolu to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, któregotwórcy pozostali w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codz20 ienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, który pokazuje, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą ujawnia bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.

Nagroda publiczności – Sundance Film Festival 2023
Nagroda publiczności – Hot Docs 2023
Wyróżnienie Jury – DocAviv 2023 Nagroda Główna,
Nagroda publiczności – WATCH DOCS 2023
Nominacja do Oscara 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego

„Wstrząsający do głębi. Taki film to prawdziwa rzadkość”.
The Hollywood Reporter
„Sztuka dokumentu w absolutnie miażdżącej odsłonie”.
The Times
„Brawurowe, wzruszające, bezwzględne arcydzieło”.
The Guardian

TWÓRCY
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia
Mścisław Czernow


Zdjęcia
Jewgienij Małoletka


Kierownictwo produkcji
Wasylisa Stepanienko

Montaż
Michelle Mizner

Produkcja
Mścisław Czernow
Michelle Mizner
Raney Aronson-Ruth
Derl McCrudden

Mścisław Czernow (Mstyslav Chernov) reżyser, scenarzysta, producent, autor zdjęć Mścisław Czernow jest korespondentem
Associated Press i prezesem Stowarzyszenia Ukraińskich Fotografików. Od przystąpienia do AP w 2014 roku, zajmował
się problematyką społeczną, relacjonował również przebieg konfliktów i kryzysów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Przez
ostatnich kilka lat zajmował się głównie dokumentowaniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem, Jewgienijem Małoletką, Czernow rejestrował przebieg oblężenia Mariupola, przekazując światu relacje naocznych świadków rosyjskich ataków na miasto. Odwaga, jaką wykazał się relacjonując oblężenie Mariupola zaowocowała zdobyciem Nagrody Pulitzera. W 2016 roku UK Royal Television Society przyznało mu tytuł operatora roku, a w 2015 roku – młodego talentu roku. Czernow pochodzi ze Wschodniej Ukrainy, mieszka obecnie w Niemczech.

Skip to content