
Beata Lewandowska- Kaftan
"Zanzibar, gdzie Afryka splata się z Orientem"
Data prezentacji: 26 lutego, godzina 13:00
Ta niewielka wyspa u wybrzeży Tanzanii to serce świata Suahili. Świata, który przez półtora tysiąca lat wspólnie tworzyli Afrykanie z ludów Bantu oraz żeglarze i kupcy z Arabii, Indii, Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wymieniali towary, mieszali języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. Stworzyli klejnot – kulturę Suahili, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu.
Zapraszam w podróż po Zanzibarze, po zapachach i smakach, na spotkania z rybakami, szkutnikami i zanzibarskimi mrembo, na podwodne pola alg, tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago, do domów moich zanzibarskich przyjaciół, na zdjęcia i opowieści ze świata Suahili.
Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Od ponad 20 lat przemierza Afrykę; podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA oraz Maroku i Egipcie. Zakochana w Afryce, o której napisała kilka książek: Afryka jest kobietą, Zanzibar, wyspa skarbów (Nagroda Magellana za najlepszą książkę podróżniczą), Dotyk Afryki (wyróżnienie Nagrody Magellana) oraz przewodnik Zanzibar. Przez 30 lat związana zawodowo z rynkiem wydawniczym, w 1999 roku wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce. Opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o ludziach spotkanych na afrykańskich szlakach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”
Książka DOTYK AFRYKI to wędrówka przez Afrykę i bardzo osobista opowieść o ludziach i miejscach. Każdy region to osobny świat z odmienną kulturą, wierzeniami, obyczajami. Najlepszymi przewodnikami są zawsze napotkani w drodze ludzie. Opowiedziane przez nich historie, wspólnie przeżyte chwile i emocje uchylają drzwi do ich światów i sprawiają, że zaczynamy widzieć i rozumieć. Afrykańskie lekcje są bezcenne, choć bywają gorzkie. Przypominają o dawno zapomnianym życiu tu i teraz, o potrzebie drugiego człowieka, o konieczności dzielenia się i o pokorze wobec losu. A jeśli jesteśmy otwarci i uważni, pokazują, jak bardzo my ludzie – mimo pozornych różnic – jesteśmy do siebie podobni.

