Beata Lewandowska- Kaftan

"Zanzibar, gdzie Afryka splata się z Orientem"

Data prezentacji: Dostępna już wkrótce.

Ta niewielka wyspa u wybrzeży Tanzanii to serce świata Suahili. Świata, który przez półtora tysiąca lat wspólnie tworzyli Afrykanie z ludów Bantu oraz żeglarze i kupcy z Arabii, Indii, Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wymieniali towary, mieszali języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. Stworzyli klejnot – kulturę Suahili, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu.

Zapraszam w podróż po Zanzibarze, po zapachach i smakach, na spotkania z rybakami, szkutnikami i zanzibarskimi mrembo, na podwodne pola alg, tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago, do domów moich zanzibarskich przyjaciół, na zdjęcia i opowieści ze świata Suahili.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Od ponad 20 lat przemierza Afrykę; podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA oraz Maroku i Egipcie. Zakochana w Afryce, o której napisała kilka książek: Afryka jest kobietą, Zanzibar, wyspa skarbów (Nagroda Magellana za najlepszą książkę podróżniczą), Dotyk Afryki (wyróżnienie Nagrody Magellana) oraz przewodnik Zanzibar. Przez 30 lat związana zawodowo z rynkiem wydawniczym, w 1999 roku wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce. Opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o ludziach spotkanych na afrykańskich szlakach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”

Po drodze zwiedzili Rio de Janeiro ze słynna plażą Copacabana, następnie Santiago de Chile, San Pedro de Atacama oraz solnisko Salar de Uyuni. W drodze powrotnej międzylądowanie w Toronto pozwoliło im zobaczyć atrakcję turystyczną na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych jaką jest Wodospad Niagara. O swojej intensywnej wyprawie pełnej wrażeń oraz jak zorganizować podróż przy w miarę niskich kosztach opowiedzą na Festiwalu Włóczykij.