Piotr Oleksy

"Światło i cień latarni morskich"

Data prezentacji: 25 lutego, godzina 16:30

Na świecie istnieje obecnie tysiące latarni morskich. Znakomita większość z nich, a przynajmniej tych najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych, powstała w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. Epoce Conradowskiej, gdy rodził się globalny świat. Ich powstanie umożliwiło zagęszczenie żeglugi po morzach i oceanach, było pierwszym, tak wyraźnym krokiem w stronę globalizacji. Latarnie są więc zabytkami tamtej epoki. Wierze telekomunikacyjne, przesyłające sygnał telefonu komórkowego i interent są ich późnym potomkiem.

Latarnie emanują życiodajnym światłem. I właśnie to dostrzegaliśmy przez lata. Z czasem jednak stały się w kulturze obiektem uwypuklającym ludzkie emocje, traumy i lęki. Cień, który rzucają stał się dla nas bardziej emocjonujący niż ich światło. Ta opowieść to zaproszenie do niezwykłego świata latarni i latarników – zapisanych na kartach historii, powieści oraz mitów. Świata, którego nieoderwalną częścią jest Pomorze Zachodnie.

Piotr Oleksy - historyk, publicysta i analityk. Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej obserwując jak tworzą się nowe tożsamości. Stara się łączyć perspektywę miejsce zapomnianych przez Boga i historię ze światem wielkiej polityki. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytucie Europy Środkowej w Lublinie. Autor książek „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018) oraz „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” (Czarne 2021), za którą otrzymał Nagrodę Literacką „Jantar”. Mieszka w Lubinie, na wyspie Wolin.