Natalia Mileszyk

"Pakistan kobiecym okiem"

Data prezentacji: 26 lutego, godzina 16:30

Do Pakistanu Natalia ruszyła w poszukiwaniu drogi, nad którą nie będzie miała kontroli – chciała by to droga miała kontrolę nad nią. I tak właśnie było, w miejscu targanym zmianami klimatycznymi i politycznymi niepokojami, pełnym pięknych ludzi, nieplanowanych spotkań i pysznej kuchni. Pakistan, miejsce nieoczywiste dla podróżników, powitał ją otwartym sercem – gościnność, ciekawość, spontaniczność – tak można podsumować jej trzytygodniową włóczęgę.

Kobiece podróżowanie nadal budzi wiele emocji, szczególnie do krajów nieoczywistych, w tym muzułmańskich. W swoich opowieściach Natalia skupia się na ludziach, walce ze stereotypami, pokazywaniu globalnego kontekstu miejsc, które odwiedza. Nie jest to opowieść o autorce, czy nawet o drodze, ale o miejscu, któremu może przyglądać się przez pryzmat aparatu.

"Tęskniłam za tym. Tęskniłam za jazdą vanem, w którym liczba pasażerów dwukrotnie przekracza liczbę siedzeń i w którym każdy musi trzymać na kolanach albo kurę albo dziecko (wybór jest prosty). Bo w trakcie takiej jazdy nie ma szans, by nie poznać wszystkich w samochodzie, ich imion (nie do zapamiętania), statusu matrymonialnego i zdania na temat Indii. A od tego już bardzo krótka droga by być zaproszoną do domu na śniadanie bądź inny posiłek. W okolicach Skardu zawsze z obrzydliwą, różową i słoną herbatą. Więc w ogóle po co robić tu plany?"