Kamila Kielar

"Drzazgi Świata"

Data prezentacji: 25 lutego, godzina 14:30

Spotkanie z elementami słuchowiska o uważności i wrażliwości reporterskiej poprowadzone przez Kamilę Kielar, autorkę podcastu Drzazgi Świata. Poza opowieścią widzowie usłyszą najbardziej przejmujące fragmenty audycji i sami przekonają się, dlaczego głos i dźwięk oddziałowują mocniej, niż słowo pisane.

Drzazgi Świata to podcast o tym wszystkim, co nas w świecie uwiera, jak tytułowa drzazga. To podcast który choć opowiada o świecie, to nie skupia się tyle na samych wydarzeniach, co na zjawiskach i zależnościach, pokazuje nieoczywiste skutki czy to wielkiej polityki, czy pojedynczych decyzji, które potrafią mieć wpływ po drugiej stronie globu, pochyla się nad tymi rzadziej zauważanymi i poza reflektorami mediów.

Choć zazwyczaj są to tematy z drugiego końca świata, to zjawiska te często są uniwersalne i można przetłumaczyć je również na polską rzeczywistość. W audycji poruszane były tematy wpływu wojny na przyrodę, ateizmu na Bliskim Wschodzie, prawdziwej ceny złota z wenezuelskich kopalni czy zapadania w śpiączkę przez uchodźcze dzieci. Zastanawialiśmy się ile zależy od ryb, czy filmy Davida Attenborough uratują planetę oraz jak izolacja geograficzna wpływa na społeczność, a kryzys klimatyczny na migracje.

Goście Drzazg to najlepsi polscy reporterzy i ekspertki - niektórzy z nich znani włóczykijowej społeczności, jak Bartek Sabela, Joanna Gierak - Onoszko, Marta Niedźwiecka, Jacek Karczewski, Dorota Borodaj, Marcin Dobas, Paweł Cywiński czy Łukasz Supergan. To podcast dla tych, którzy oprócz pytania "gdzie?" zadają pytanie "dlaczego?". W 2022 roku Drzazgi Świata znalazły się w 1% najczęściej udostępnianych podcastów na świecie.