Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Mateusz Moskalik - Arktyka 2010

"Arktyka 2010" jest jednym z etapów projektu Foto-Arktyka, który polega na organizacji wypraw przyrodniczo-fotograficznych w rejony polarne. Głównym ich organizatorem jest Mateusz Moskalik - geofizyk, polarnik, fotograf przyrody. Pozostałymi uczestnikami projektu są przyrodnicy i fotografowie. W ramach projektu zrealizowano dotychczas dwie wyprawy fotograficzno-przyrodnicze (czerwiec 2006, wrzesień 2009).

Uczestnicy "Arktyki 2010" ruszają 20 kwietnia śmigłowcem z Longyearbyen do fiordu Hornsund gdzie jest zlokalizowana Polska Stacja Polarna im. Stanisława Siedleckiego. Tam rozpocznie się ich przygoda z nieprzewidywalną pogodą i przyrodą Arktyki. Celem wyprawy ma być publikacja albumu fotograficznego o fiordzie Hornsund i jego przyrodzie. Poprzedni taki album został przygotowany przez Włodzimierza Puchalskiego, nestora polskiej fotografii przyrodniczej, przeszło 50 lat temu w oparciu o materiały z okresu letniego z roku 1957 i 1958. Planowany album swoją tematyką będzie obejmował cały cykl życia przyrody, począwszy od wiosny i pojawienia się życia na pozornie martwej pustyni śnieżno-lodowej, poprzez letnią eksplozję życia, zakończywszy na jesiennych przygotowaniach do nocy polarnej.

Hornsund jest dużym, najbardziej na południe wysuniętym fiordem Spitsbergenu, rozdzielającym Sorkappland (Ziemię Południowego Przylądka) po stronie południowej od Wedel Jarlsbergland po stronie północnej. Długość fiordu w linii prostej wynosi ok. 30 km.

Uczestników wyprawy czekają w trakcie pracy skrajnie trudne warunki. Temperatury często spadają poniżej -30oC. Dochodzą do tego także huraganowe wiatry, swoją prędkością nierzadko przekraczające 100 km/h. Pomimo że w fiordzie Hornsund znajduje się Polska Stacja Polarna im. Stanisława Siedleckiego, jeden z nowocześniejszych ośrodków badawczych w rejonach polarnych, rzadko przyjdzie im z niego korzystać. Chcąc zebrać jak najwięcej ciekawych materiałów fotograficznych i filmowych uczestnicy wyprawy większość czasu spędzą w terenie a za mieszkanie będą im służyć stare chaty traperskie oraz namioty. Będzie to stanowić znaczne wyzwanie nie tyle dla fotografów, ale dla stosowanego sprzętu foto-filmowego.

Tekst o wyprawie pochodzi w większości z oficjalnej strony wyprawy - www.arktyka2010.pl.

Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net