Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Karolina Krzywicka - Biżuteria etniczna Azji Centralnej

sobota 09.04.2022 godz. 14:30 - Gryfiński Dom Kultury

Biżuteria etniczna Azji Centralnej zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością form, choć dominują tu liczne ozdoby, przeznaczone przede wszystkim dla kobiet i podkreślające jej status. Najbardziej okazała jest srebrna biżuteria Turkmenów, wyróżniająca się masywnymi plakietami, naszyjnikami, bransoletami i przywieszkami skroniowymi. Jest ona wysadzana karneolami i zdobiona zgeometryzowanym grawerunkiem o motywach roślinnych i zwierzęcych.
Biżuteria innych grup etnicznych Azji Centralnej także imponuje wielkością form i dekoracyjnością, czego przykładem są m.in. ozdoby Pasztunów oraz afgańskich grup koczowniczych zwanych kuczi, wśród których dominują ozdoby czołowe, rozmaite naszyjniki, kolczyki i bransolety zdobione przede wszystkim lazurytami (lapis lazuli) zwanymi "błękitnym złotem Afganistanu" oraz kolorowymi sztrasami. Ozdoby żyjących w oddalonych regionach kraju Nuristańczyków także zdobią lazuryty i turkusy, powszechnie uważane za kamienie chroniące przed "złym okiem". W całym regionie powszechnym typem ozdób są amuletnice w formie biżuteryjnych cylindrycznych pojemniczków i trójkątnych lub prostokątnych pudełeczek, w których przechowywane są zwinięte kawałki papieru z zapisanymi surami z Koranu, pełniącymi rolę ochronną.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme Zamów karnet Zamw bilet jednodniowy Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) Zamów bilet na Bal Włóczykija (polsko - ukraiskie spotkanie integracyjne) - z karnetem Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus Zamów bilet na koncert Sneaky Jesus (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Myliborza Zamów bilet na wycieczke do Myliborza (z karnetem)

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net