Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

wystawa - Antarktyczna Dzicz

 - Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 lutego do 6 marca 2020 w galerii Centrum Informacji Turystycznej na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim (ul. Nadodrzańska 1). Wstęp wolny.

Lions Rump, Antarktyka. To miejsce jest dla mnie kwintesencją dzikości nieskażonej cywilizacją, krainą gdzie splata się groza z Pięknem przez duże "P". Poprzez kadry ukazujące góry lodowe i mieszkańców antarktycznego świata - słonie morskie, pingwiny, uchatki, staram się wyrazić swoją miłość do tego urzekającego, polarnego świata.

"(...) I jestem tu. I czuję się gościem, który dostępuje dużego przywileju, że może tu być. Zarazem odczuwam mocno swoją inność w tym surowym świecie. Wszystkie istoty są tak wybitnie przystosowane, podczas gdy człowiek musi ubrać kilka warstw ciuchów, marznie zatrzymując krok na chwilę, wiatr podcina nogi i ciężko się nieraz poruszać. W tym samym czasie pingwiny ochoczo prują pod wiatr. Wspinają się w śniegu, błocie, skale, piachu niezwykle zwinnie i szybko, składają jaja na stromych skalistych graniach. Ja potykam się, spływam z błotnym strumieniem, poruszam się wolno i niezgrabnie, najpierw testując podłoże kijkiem, (...) ślizgając się na lodzie, nierzadko robiąc obejścia podejrzanych nawisów śniegowych i bajorek lodowej papki. (...) Zwierzęta są tutaj u siebie. Nie boją się i pozwalają podejść blisko, jeśli tylko zachowujemy stosowny szacunek, dystans, tempo gestów, ton głosu. Pozwalają zajrzeć do gniazd, oczu, pysków. Tę obojętność z jaką przyroda nas tu traktuje, nie kryjąc się i nie uciekając, przyjmuję jako akt wyjątkowej akceptacji i wyróżnienie dla Homo sapiens. Najwyższym zaszczytem jest zostać potraktowanym jak kamień. (...)"
(z listów polarnych do przyjaciół, Anna Grebieniow)

ANNA GREBIENIOW - przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, na co dzień związana z projektami dotyczącymi ochrony przyrody. Organizatorka wielu wypraw do krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej. Autorka książki "Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi". W latach 2015-2017 dwukrotnie wzięła udział w wyprawach polarnych do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego "Arctowski", pracując jako obserwator przyrodniczy w bazie terenowej, na cyplu Lions Rump.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net