Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Iśka Marchwica - Czerwone drzwi Irlandii

sobota 22.02.2020 godz. 17:00 - Namiot Włóczykija

"Loop walk", czyli po polsku mówiąc "spacer po pętli", to określenie, które jest nam dobrze znane. Ale w Irlandii jest to hasło klucz. Hasło, które otwiera i zamyka wszystkie możliwe szlaki, które jest kwintesencją zwiedzania i poznawania, którego szuka się w pierwszej kolejności, planując jakikolwiek wypad weekendowy. Planując swoją "dużą pętlę" po południowej części Irlandii, Iśka nie sądziła, że wpisuje się w ogólnonarodowy trend. Jedyne, czego przyjaźni Irlandczycy nie mogli pojąć, to dlaczego polska podróżniczka koniecznie chce tę pętlę przejść.

"Czerwone drzwi Irlandii" to opowieść o samotnej podróży Iśki Marchwicy. Przez ponad cztery tygodnie przeszła południową część irlandzkiej wyspy, zaczynając w Dublinie i przechodząc przez fragment gór Wicklow, następnie wybrzeżem do parku narodowego Killarney i do stóp góry Carrantuohill, do klifów Kilkee i na wschód przez góry Slieve Bloom do Dublina. Ostatni odcinek podróży odbyła wzdłuż irlandzkiego Grand Canal, który doprowadził ją aż do ujścia rzeki Liffey i irlandzkich doków. Obserwację Irlandii zdominowała wszechobecna woda - pod wieloma postaciami, porażające ilości kwiatów - wielokolorowych w miastach i głównie fioletowych w górach oraz... śmieci. Chociaż tych ostatnich nie spodziewała się oglądać w tak przepełnionym umiłowaniem do natury kraju, to kwestie ekologiczne okazały się jednymi z podstawowych w codziennych rozmowach z Irlandczykami i przede wszystkim - codzienności przemierzającej pieszo dziesiątki kilometrów dziennie podróżniczki.

Iśka Marchwica - na co dzień pracuje w Filharmonii Krakowskiej, etnomuzykolog. Współzałożycielka i przez blisko dziesięć lat współprowadząca portal Etnosystem.pl. W RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisała m.in. dla "Wysokich Obcasów", "Gazety Krakowskiej", "Miasta Kobiet", udzielała się w "Piśmie Folkowym" i magazynie górskim "n.p.m.". Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach - przede wszystkim Tatr. W grudniu 2017 roku przejechała w ramach 8. etapu rowerowej sztafety dookoła świata góry Ałtaj z Rosji do Mongolii w warunkach srogiej syberyjskiej zimy.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net