Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

smaki świata - Kuchnia sycylijska

niedziela 04.03.2018 godz. 20:30 - Gryfiński Dom Kultury

Włochy mają tyle smaków, co regionów, a każdy z nich charakteryzuje się własnymi, specyficznymi specjałami kulinarnymi. Jedną z najbardziej urozmaiconych i różnorodnych, jest kuchnia sycylijska.

Na odrębność kuchni sycylijskiej miały bez wątpienia wpływ klimat i historia. Wpływem bizantyjskim są potrawy słodko-kwaśne, arabskim dziedzictwem są morele, melony, cytrusy, a także rodzynki, gałka muszkatołowa, cynamon, szafran czy ryż. Z północy Europy przywędrowały rozmaite mięsa, a hiszpańskie podboje kolonialne przyczyniły się do obecności na sycylijskich stołach kakao, kukurydzy czy pomidorów. Od czasu do czasu pojawiają się też wpływy francuskie, nikogo właściwie nie dziwi elegancka francuska kuchnia na wypalonym słońcem sycylijskim wybrzeżu. W biednych domach bywało bardzo skromnie, na stołach arystokratycznych pojawiały się wykwintne dania z całego świata.

W kuchni sycylijskiej nie brakuje ryb i owoców morza. Na stołach znajdziemy tuńczyka, makrele, barweny, morlesze, mieczniki. Podaje się je grillowane z ziołami, z sosami, na przykład majonezowym czy pomarańczowym. Cytrusy są wszechobecne w tej kuchni, stają się składnikiem przystawek, dań głównych i deserów.

Wśród dań makaronowych najbardziej popularne jest pasta alla norma z bakłażanem, pomidorami i serem risotta salata. Bakłażan i pomidory pojawiają się w wielu sosach do makaronów, często w towarzystwie ziół, bobu, czosnku, miejscowych serów, mięsem lub rybą.

Warzywa stanowią podstawę miejscowej kuchni. Mnóstwo tu potraw z koprem włoskim, fasolą, papryką, kaparami, cukinią. Często z lekkim arabskim zmysłem do przyprawiania na sposób korzenny, pikantno-słodkawy. Kiedy myślimy się o Sycylii, od razu przychodzi wspomnienie miejscowych słodyczy. Najbardziej znane są cannoli, rurki z ciasta nadziewane słodkim kremem z ricotty i kandyzowanych owoców.

Sycylia to również wina. Gdy w 43 roku naszej ery powstawały pierwsze winnice w Bordeaux, Sycylijczycy mogli się już poszczycić 1000 letnią tradycją produkcji wina.

» powrót «
Zamów bilet Komunikat startowy - Włóczykij Trip Extreme Regulamin - Włóczykij Trip Extreme Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net