Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Wszyscy jesteśmy podróżnikami! - Festiwal Włóczykij wystartował po raz siódmy.

Zbliżał się wielkimi krokami, zwiastowany przez wszystkie znaki na niebie i ziemi, okrzyknięty piątą porą roku! Nareszcie przybył. W czwartek 21. lutego 2013 ruszyła siódma edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

Przy ulicy Szczecińskiej 17 od godziny 17:00 powoli gromadził się tłum, który stopniowo zapełniał salę widowiskową Gryfińskiego Domu Kultury. O godzinie 18:30 publiczność przywitali Maria Zalewska - Dyrektor Domu Kultury, oraz Przemek Lewandowski - architekt wydarzenia. Tuż po oficjalnej inauguracji festiwalu głos na kilka chwil zabrał Igor Szakowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który przybliżał widzom zagadnienia związane z rewitalizacją Doliny Dolnej Odry oraz dotyczącą jej współpracą transgraniczną.

Zaraz po tym niespodziewanym prezentacyjnym prologu, mikrofon przejęła Magdalena Skopek zabierając nas na "koniec Ziemi", w świat Nieńców - rdzennych mieszkańców półwyspu Jamał. Magda opowiadała o życiu ludzi w krainie wiecznej zmarzliny, o ich egzystencji opartej w głównej mierze na reniferach, oraz o tym jak szybko można się uzależnić od jedzenia surowego mięsa.

Pierwszy dzień festiwalu to także pierwsze spotkanie ze Smakami Świata. Widownia i goście mieli okazję spróbować specjałów kuchni litewskiej przygotowanych przez szczecińską restaurację Ukraineczka. W menu znajdowały się między innymi: cepeliny, zupa grochowa po litewsku i zapiekanka z ziemniaków. Po skosztowaniu tradycyjnych potraw można było je popić litewskim piwem albo kwasem chlebowym i oczekiwać rozpoczęcia drugiej, ostatniej tego wieczora prezentacji.

Kolejni prelegenci - Arek Ziemba i Zbyszek Sas - przenieśli widownię z zimnej północy na gorące i wilgotne południe. Na "Dziki Madagaskar", gdzie podróżowali pieszo, pływali dłubanką i zaprzyjaźnili się z ukrywającymi się w dżungli złodziejami bydła, brali udział w specyficznych uroczystościach po-pogrzebowych, przygarnęli kameleona i podróżowali z kurami.

Za nami pierwszy dzień prezentacji, a przed nami dziesięć kolejnych, przesiąkniętych atmosferą wędrowania i odkrywania nieznanych i znanych zakątków globu.

Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net