Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

degustacja - kuchnia ukraińska

środa 06.04.2022 godz. 19:45 - Gryfiński Dom Kultury

Po 10-latach gościmy na naszym festiwalu Restaurację Ukraineczka, która przygotuje nam degustację potraw kuchni ukraińskiej.

Kuchnia ukraińska cieszy się uznaniem daleko wykraczającym poza granice kraju. Niektóre z potraw mają wielowiekową historię, a wiele dań charakteryzuje się złożonym zestawem składników. Charakterystyczną pozycją w ukraińskim menu są zupy. Stanowią wyjątkowo pożywną pozycję w całym jadłospisie, tak że stanowią pełnoprawny, nie wymagający drugiego dania posiłek. Najbardziej znaną zupą jest ukraiński barszcz, niemniejszą popularnością cieszy się zupa kapuściana i sycąca rybna juszka. Samego barszczu liczy się około trzydziestu rodzajów (m.in. połtawski, wołyński, czernihowski, halicki, lwowski). Od dawna ważne miejsce w wyżywieniu Ukraińców posiada ryba. Ulubione potrawy to karaś pieczony ze śmietaną czy szczupak duszony z chrzanem.

W kuchni ukraińskiej stale obecne są różne potrawy z mąki: warenyki (pierogi), gałuszky (kopytka), bliny, naleśniki, kruczenyki oraz babki. Z produktów mięsnych spożywa się przede wszystkim wieprzowinę, potem - wołowinę i drób. Mięso jest spożywane w różnej formie, najczęściej jednak jest smażone i duszone. Popularne są takie potrawy jak pieczeń po domowemu, ukraińskie kotleciki, wieprzowina szpikowana czosnkiem i słoniną, wieprzowina duszona z kapustą i słoniną, kruczenyki (rolady z mięsa z nadzieniem), zawijane potrawy z mięsa, drób nadziewany. Szczególnie smaczne są potrawy przygotowywane w garnkach.
Popularne są także różne kasze: pszenna, gryczana, z dynią, z mąki gryczanej, które je się z mlekiem, śmietaną lub olejem słonecznikowym ze smażoną cebulą, mamałyga i inne. Z napojów dla kuchni ukraińskiej charakterystyczne są napoje mleczne, zwłaszcza dużym uznaniem cieszy się zsiadłe mleko i riażenka. Jednym z ulubionych napojów jest również uzwar - kompot z suszonych owoców. Nieodłączną częścią stołu są oczywiście alkohole.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net