Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

- 9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij dobiegł końca

Zakończyła się już 9. edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij, która w tym roku trwała od 19 lutego do 1 marca 2015. To było 11 dni podróży w różne stany emocjonalne, od radości, poprzez wzruszenie, do zadumy.

Program tegorocznego festiwalu był jak zwykle bogaty. Spotkania i prelekcje podróżnicze, projekcje filmowe, degustacja potraw kuchni świata (odbyła się na otwarcie z którego relacja znajduje się na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=1152&pokaz_kat=r), warsztaty dla najmłodszych i tych starszych, wystawy, wycieczki po regionie i za granicę Polski, kultowy już Bal Włóczykija (fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=1151&pokaz_kat=b) i ekstremalny rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme (wyniki i relacja znajduje się na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=1149&pokaz_kat=a).

(Foto: Marta Dokurno)

Aleksander Doba "Transatlantic Kayak Expedition 2" (Foto: Marta Dokurno)

Przemek Kossakowski "Siódmy zmysł. Dalej niż Bałkany" (Foto: Marta Dokurno)

(Foto: Marta Dokurno)

Andrzej "Saszka" Maziakowski "W trzy miesiące wszędostopem od północy po południe Rosji" (Foto: Marta Dokurno)

W Klubie Festiwalowym (Foto: Marta Dokurno)

Na festiwalu wystąpiła ponad setka prelegentów. Nie zabrakło głośnych nazwisk jak Przemysław Kossakowski, Eliza Kubarska, David Kaszlikowski, Janusz Gołąb, Arkady Fiedler, Bartek Sabela, Konrad Piskała oraz zdobywca tytułu Podróżnika Roku National Geographic za 2014 rok - Aleksander Doba.
Jak co roku przyjechali także stali bywalcy: Andrzej "Saszka" Maziakowski, Piotr Strzeżysz, Marek Miłoszewski, Kamila Kielar, Przemek "Groszek" Cwynar czy Aga i Mateusz Waligórowie.
Podczas tej edycji imprezy nasz region reprezentowała silna grupa miejscowych obieżyświatów. Swoje prezentacje i wystawy mieli: Dominik Smulski, Paweł Wróbel, Piotr "Fisher" Rosiński, Janusz Kulka, Mirek Kozłowski, Paweł Drąg, Grzegorz Smolnik, Sebastian Rożko, Cezary Aszkiełowicz, Andrzej Kraśnicki jr.

Cecylia Okońska, Piotr Kuszyński "Polska-Chiny-Filipiny czyli rowerowa jazda bez trzymanki" (Foto: Marta Dokurno)

W Klubie Festiwalowym (Foto: Marta Dokurno)

Magdalena Kolatowska, Paweł Drąg "Los rubios na dalekim równiku" (Foto: Marta Dokurno)

Grzegorz Smolnik "Rowerem Dookoła Polski "Być Sobą, Pozytywne Myślenie" i Przemek "Groszek" Cwynar "Tratwą do Londynu" (Foto: Marta Dokurno)

W Piekarni (Foto: Marta Dokurno)

Limboski z prezentacją o Indiach (Foto: Marta Dokurno)

W Gryfińskim Domu Kultury (Foto: Kamil Wierzbowski)

Na festiwalu nie zabrakło licznych koncertów muzyki alternatywnej. Na scenie w Klubie Festiwalowym wystąpili artyści, którzy w ostatnim czasie wydali szczególnie wyjątkowe płyty: Trzy Dni Później - główni laureaci konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja, Błażej Król - lider nastrojowego UL/KR w solowym projekcie KRÓL, psychodeliczny 3Moonboys, refleksyjno-taneczny projekt Limboski, Sjón - wielka nadzieja emocjonalnej muzyki alternatywnej. Natomiast na scenie sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury do łez bawił CeZik & KlejNuty - jeden z najpopularniejszych polskich twórców działających w Internecie.

Koncert Król(Foto: Marta Dokurno)

Koncert Limboski (Foto: Marta Dokurno)

Koncert 3moonboys (Foto: Marta Dokurno)

Festiwalowe wycieczki tym razem udały się do Nowego Warpna, Międzyzdrojów i jego okolic, parku krajobrazowego wyspy Uznam w Niemczech oraz po raz kolejny z ekscentrycznym przewodnikiem Przemkiem Głową w nieodkryte przestrzenie Szczecina.

Wycieczka do Nowego Warpna (Foto: Marzena Nowakowska)

Wycieczka do Nowego Warpna (Foto: Marzena Nowakowska)

Od pierwszej edycji integralną częścią imprezy są filmy i wystawy. Nie zabrakło ich i w tym roku. Wyświetlone zostały filmy: "Pewnego razu na dzikim wschodzie", "Everest poza krańcem świata 3D", "Zimowy sen", "Turysta", "Wyspa kukurydzy" (kandydat do Oscara 2015 w kategorii film nieanglojęzyczny), "Cuda" (zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes), "Badjao. Duchy z morza" (pokaz przedpremierowy, nagradzany na wielu festiwalach podróżniczych całego świata). Z wystawami zaprezentowali się m.in.: Speleoklub Bobry Żagań z fotograficzną relacją opowiadającą o jaskiniowym zdobyciu studni na Papui Nowej Gwinei, Grzegorz Smolnik ze zdjęciami swojej rowerowej wyprawy wokół Polski oraz Sebastian Rożko z fotografiami rzeki Tywy.

Wystawa zdjęć Speleoklub Bobry Żagań (foto Sebastian Rożko)

Wystawa zdjęć o rzece Tywie (foto Sebastian Rożko)

Podczas Włóczykija odbyły się herbaciane i papierowe warsztaty - wydarzenia dla dzieci w ramach Małego Włóczykija - prowadzone przez Anię Czapek i Piotra Mojżyszka. Oni również w przestrzeniach festiwalowych obiektów przygotowali stoisko z herbatami z całego świata. Nie mogło oczywiście zabraknąć włóczykijowej księgarenki. Sklep Elysium ze Szczecina tradycyjnie prowadził degustację piw z różnych zakątków świata, a w Gryfińskim Domu Kultury wystawiły się uwielbiane przez festiwalowych gości koła gospodyń wiejskich (Gardnianki i Krzymowianki) z domowymi przysmakami. Swoje stoisko miał także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Herbaciane warsztaty dla dzieci (Foto: Opowiadamy o świecie)

Włóczykijowa księgarenka (Foto: Sebastian Rożko)

Koło Gospodyń Wiejskich Gardnianki (Foto: Marta Dokurno)

Stoisko z herbatami świata (Foto: Sebastian Rożko)

Stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego (Foto: Sebastian Rożko)

Poruszająca była prezentacja kończąca 9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Bartek Sabela zabrał zgromadzone w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury osoby do Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii. Przedstawił smutną historię zapomnianej wojny, największego na świecie muru oddzielającego dwa narody, ludzi Sahrawi mieszkających od 40 lat w obozach uchodźców oraz ich rodzin żyjących pod brutalną okupacją sąsiedniego kraju - Maroka.

Gest solidarności widzów skierowany ku mieszkańcom okupowanej Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej (Foto: Bartek Sabela)

Przed tą prezentacją miało miejsce oficjalne zakończenie festiwalu. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań dla wszystkich, którzy ciężko pracowali przy imprezie, dla licznie odwiedzających przez te 11 dni festiwalowe miejsca widzów, dla sponsorów i patronów medialnych. Najważniejszą jednak informacją było zapewnienie, że jubileuszowa, 10. edycja festiwalu podróżniczego Włóczykij odbędzie się w Gryfinie w terminie 25 lutego-6 marca 2016! Zapraszamy już teraz.

Konferansjer Kuba Kasprzyk wyczytuje listę sponsorów i patronów medialnych (Foto: Marta Dokurno)

Maria Zalewska i Przemek Lewandowski (Foto: Marta Dokurno)

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net