Gryfi駍ki Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij
  • Program
  • Bilety
  • Zamów wejściówki internetowo
  • Noclegi
  • Dojazd
  • Kontakt
  • Facebook

- VI Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y "W艂贸czykij" dobieg艂 ko艅ca

Te jedena艣cie dni min臋艂o w mgnieniu oka, a na nud臋 nie by艂o miejsca. Co dzia艂o si臋 w festiwalowych miejscach przez ca艂y czas trwania imprezy? Zapraszamy do czytania.

Czwartek, 23 lutego
I przyby艂 w ko艅cu. Zm臋czony, zzi臋bni臋ty, zg艂odnia艂y. Rozbi艂 sw贸j namiocik tam gdzie zawsze, gdzie co roku. Wieczorami przy ognisku, pykaj膮c fajeczk臋, b臋dzie opowiada艂 historie ze swych podr贸偶y. A ma mn贸stwo do opowiedzenia. Rozpocz膮艂 si臋 6. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y "W艂贸czykij".

Ju偶 od godziny 18:00 sala widowiskowa Gryfi艅skiego Domu Kultury zape艂nia艂a si臋 zaproszonymi go艣膰mi, widzami i tymi szcz臋艣liwcami, kt贸rym uda艂o si臋 zakupi膰 karnet. Tradycyjnie ju偶 przyby艂ych przywita艂a Dyrektor Domu Kultury - Maria Zalewska, oraz inicjator ca艂ego wydarzenia - Przemek Lewandowski. Po tej kr贸tkiej uroczysto艣ci otwarcia, pierwszy prelegent tegorocznego festiwalu - Olek Doba - zacz膮艂 swoj膮 opowie艣膰.

Aleksander Doba jako pierwszy cz艂owiek na 艣wiecie przep艂yn膮艂 kajakiem Atlantyk bez pomocy z zewn膮trz. Olek opowiedzia艂 o 偶mudnej i wyczerpuj膮cej 99-dniowej podr贸偶y przez Ocean, towarzysz膮cej mu podczas wios艂owania faunie, problemach ze sprz臋tem, walk膮 z warunkami atmosferycznymi. Widzowie dowiedzieli si臋 te偶 kr贸tko o ca艂ym procesie przygotowania kajaka i planach na przysz艂o艣膰 podr贸偶nika.

W przerwie mi臋dzy kolejn膮 prezentacj膮, organizatorzy festiwalu zaprosili widz贸w na degustacj臋 potraw kuchni ukrai艅skiej, przygotowan膮 przez szczeci艅sk膮 restauracj臋 Ukraineczka. Mo偶na by艂o zasmakowa膰 tradycyjnego ukrai艅skiego barszczu, salo (chleb z og贸rkiem i s艂onin膮), sa艂atek. Nie mog艂o r贸wnie偶 zabrakn膮膰 przepysznych 艣ledzik贸w i warenik贸w (pierogi). Dla tych co lubi膮 s艂odko艣ci przygotowano ciasto z blin贸w na s艂odko. Mo偶na by艂o r贸wnie偶 zakupi膰 ukrai艅skie piwa.

Drugim i ostatnim tego dnia prelegentem by艂 Mieczys艂aw "Hajer" Bieniek. A偶 do momentu wypadku pracowa艂 jako g贸rnik w kopalni Wieczorek w Katowicach. Po wypadku znalaz艂 inny cel w 偶yciu - podr贸偶e. Hajer opowiedzia艂 o swoim pierwszym zagranicznym wyje藕dzie do Indii, kompletnie bez znajomo艣ci j臋zyka, gdzie koczowa艂 bez pieni臋dzy na dworcach. Potem o podr贸偶y do Dalajlamy przez Ukrain臋, Kazachstan, Afganistan, Pakistan i o wielu niesamowitych przygodach z tego wyjazdu. Zaci膮gaj膮c 艣l膮skim akcentem, w mig wci膮gn膮艂 widz贸w w swoje historie.

Przemek Lewandowski otwiera festiwal (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Degustacja potraw kuchni ukrai艅skiej (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Mieczys艂aw Bieniek (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Pi膮tek, 24 lutego
Ten dzie艅 rozpocz膮艂 znakomicie przyj臋ty podczas otwarcia g贸rnik z Katowic - Mieczys艂aw Bieniek. Zabra艂 on publiczno艣膰 do trudnodost臋pnych rejon贸w Indii i kraj贸w o艣ciennych, m.in. Andaman贸w, Ladakh, g贸rskich teren贸w Indii Wschodnich, a tak偶e do Bhutanu, Bangladeszu i Sri Lanki. Barwna i ciekawa opowie艣膰 dobrze wprowadzi艂a widz贸w w klimat drugiego festiwalowego dnia.

Monika Maniecka, Sebastian Gleich i S艂awomir Pela zaprezentowali relacj臋 z wyprawy pod wierzcho艂ki Elbrusa, najwy偶szego szczytu Kaukazu. Dojechali tam samochodem marki Nysa. Widzowie na zdj臋ciach zobaczyli przede wszystkim malownicze krajobrazy tego pasma g贸rskiego oraz us艂yszeli o specyfice podr贸偶owania po terenie by艂ego Zwi膮zku Radzieckiego.

Elwira Florek i Alfred Sosg贸rnik zabrali publiczno艣膰 na niezwyk艂膮 podr贸偶 w poszukiwaniu duchowo艣ci wschodu - wypraw臋 do Indii i Nepalu, 艣wi臋tych miast hinduizmu, sanktuarium Sikh贸w i codzienno艣ci tybeta艅skiego buddyzmu.

Z dalekiego Wschodu przenie艣li艣my si臋 na tereny Rumunii i Ukrainy. Andrzej Butkiewicz opowiedzia艂 o rowerowej wyprawie 艁ukiem Karpat. Ci臋偶ka, trudna podr贸偶 po g贸rskich bezdro偶ach, przez olbrzymie tereny kosodrzewiny i bezludne lasy. Przepi臋kne widoki wynagrodzi艂y jednak wszystko.

R贸wnolegle prezentacje odbywa艂y si臋 w namiocie W艂贸czykija. Rozpocz膮艂 Szymon Kowalczyk, kt贸ry najprawdopodobniej dokona艂 pierwszego polskiego wej艣cia na najwy偶sz膮 g贸r臋 Sudanu Po艂udniowego. Przy okazji opowiedzia艂 o olbrzymich trudno艣ciach tego najm艂odszego pa艅stwa 艣wiata.

Pawe艂 Chudzicki zaprezentowa艂 zdj臋cia z Japonii. Wraz z 偶on膮 by艂 tam w okresie gdy kraj ten nawiedzi艂y ubieg艂oroczne trz臋sienia ziemi oraz powodzie. Widzowie zobaczyli jak Japo艅czycy radzili sobie w tym trudnym okresie.

W namiocie publiczno艣膰 wys艂ucha艂a r贸wnie偶 Bartolomeo Koczenasa, kt贸ry opowiedzia艂 o tym, 偶e podczas podr贸偶y najwa偶niejszy jest u艣miech i otwiera on wiele drzwi. Autor jest uznanym fotografem, kt贸ry podczas festiwalu pokaza艂 mn贸stwo zdj臋膰 portretowych ze swoich wypraw.

Wyst臋puj膮cy ju偶 na festiwalu podr贸偶nicy Tomek 艁ukaszewski i Andrzej Maziakowski, w barwny i weso艂y spos贸b opowiedzieli o podr贸偶y autostopem z Japonii, przez Rosj臋 do Polski.

W mi臋dzyczasie na sali widowiskowej domu kultury wyst膮pi艂 ostatni go艣膰 - Wojciech G贸recki, autor ksi膮偶ek o Kaukazie, ekspert misji UE badaj膮cej okoliczno艣ci wojny w Gruzji w 2008 roku, finalist膮 Nagrody im. Ryszarda Kapu艣ci艅skiego oraz nominowany do nagrody Nike 2011. W艂a艣nie o Kaukazie by艂a ta opowie艣膰, o polityce tego regionu, ludziach tam 偶yj膮cych, ich kulturze i cechach charakteru.

Na zako艅czenie projekcji w namiocie, publiczno艣膰 mog艂a pos艂ucha膰 opowie艣ci z ciekawej podr贸偶y trzech os贸b - Dominika W艂ocha, Wojtka Jakowieckiego oraz Romana Ziemby. Ka偶dy z nich, startuj膮c w innej miejscowo艣ci, przeszed艂 w samotnej pielgrzymce ponad 3000 km, by ostatecznie spotka膰 si臋 w tym samym momencie w Asy偶u.

Tego dnia wyst膮pili r贸wnie偶 w klubie festiwalowym: Tomek Kaznocha z prelekcj膮 o XIX etapie sztafety Afryki Nowaka z Republiki 艢rodkowej Afryki, Jarek Rochowicz i Pawe艂 Ceranka z opowie艣ci膮 o Szkocji, a tak偶e Bartek Malinowski z prezentacj膮 o Ladakh i Zaskar, dawnych kr贸lestwach himalajskich, ca艂kowicie odizolowanych od reszty 艣wiata.

Dzie艅 zako艅czy艂 si臋 koncertami. Wyst膮pi艂y Braty z Rakemna z Gryfina graj膮cy muzyk臋 rock oraz Kwadratowi.

Ksi臋garenka w艂贸czykijowa (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Wycieczka (ruiny fabryki benzyny syntetycznej w Policach) (Foto: Sebastian Ro偶ko)

"Gospoda" w艂贸czykijowa (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Sobota, 25 lutego
Trzeci dzie艅 festiwalu to zarazem pierwsza wycieczka po regionie. Przewodnikiem wycieczki by艂 Micha艂 Rembas, autor ksi膮偶ki "Zachodniopomorskie tajemnice", i w艂a艣nie pod takim has艂em tury艣ci wyruszyli z Gryfina. Wi臋cej o tej wycieczce na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=736&pokaz_kat=

Sobota w festiwalowych miejscach pokaz贸w rozpocz臋艂a si臋 filmem o Tiziano Terzanim - 艣wiatowej s艂awy dziennikarzem, pisarzem, podr贸偶nikiem, wielbicielem Azji - wywiad zosta艂 przeprowadzony dwa miesi膮ce przed 艣mierci膮. Chory na raka Terzani opisuje w nim eksperymentalne kuracje, jakim poddawa艂 si臋 w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywaj膮c dla siebie tamtejsz膮 medycyn臋. Przypadkowe spotkanie ze starym m臋drcem w Himalajach wyznaczy艂o koniec w臋dr贸wki w poszukiwaniu najwa偶niejszego: harmonii ze 艣wiatem i samym sob膮.

Na pierwszej zaplanowanej tego dnia prezentacji sala Gryfi艅skiego Domu Kultury ju偶 p臋ka艂a w szwach. Fotele kinowe, dostawiane krzes艂a, materace na pod艂odze - wszystko by艂o zape艂nione do ostatniego centymetra. Fascynat贸w przygody przyci膮gn臋艂o "czterech 艣wir贸w", cztery motocykle, 2 miesi膮ce jazdy przez 16 pa艅stw i ponad 18 tysi臋cy kilometr贸w na liczniku. G艂贸wn膮 ide膮 wyprawy Piotra Ganczarskiego i jego wsp贸艂towarzyszy by艂o przejechanie na motocyklach trasy Jedwabnego Szlaku, kt贸ry w czasach staro偶ytno艣ci i 艣redniowiecza by艂 najd艂u偶szym l膮dowym szlakiem handlowym na 艣wiecie.

Zaraz potem o XX. etapie sztafety Afryka Nowaka opowiada艂 Dominik Szmajda. Nawi膮zuj膮c do trasy Kazimierza Nowaka, czworo rowerzyst贸w odby艂o p臋tl臋 w okolicach jeziora Iro w dziewiczym terenie po艂udniowo-wschodniej cz臋艣ci Czadu, a nast臋pnie udali si臋 do N'Djameny - stolicy po艂o偶onej nad s艂ynnym Jeziorem Czad. Ostatni etap ich podr贸偶y wi贸d艂 przez pustynny Kraj Kanem, a偶 do oazy Rig-Rig nad granic膮 z Nigrem, gdzie... spotkali cz艂owieka, kt贸ry pami臋ta艂 Nowaka!

Trudny orzech do zgryzienia mieli widzowie festiwalu. Liczba prezenter贸w tegorocznej edycji by艂a tak du偶a, 偶e pokazy odbywa艂y si臋 w trzech miejscach jednocze艣nie. Podczas kiedy Dominik Szmajda opowiada艂 o gor膮cych pustyniach Romek i Jonasz Za艅ko w namiocie festiwalowym odpowiadali na pytanie "Czy zim膮 nie ma 偶art贸w?". A rzecz dotyczy艂a Mo艂dawii. Prezentacja okre艣lona przez samych "prelegent贸w" jako "najbardziej chaotyczny pokaz tegorocznego W艂贸czykija" okaza艂a si臋 jednak ca艂kiem sk艂adna i ciekawa bo zlepiona z kilkunastu kr贸tkich opis贸w sytuacji, spotka艅 i zdarze艅, kt贸re przecie偶 s膮 kwintesencj膮 ka偶dej podr贸偶y. 呕al tylko, 偶e Jonasz, kt贸ry na W艂贸czykiju trzy lata temu przerywa艂 swojemu tacie ka偶d膮 wypowied藕 i snu艂 w艂asne opowie艣ci tym razem ograniczy艂 si臋 tylko do prezentowania zdj臋膰.

Dwie kolejne r贸wnolegle odbywaj膮ce si臋 prezentacje dotyczy艂y Peru oraz Indii. Pierwsza z nich - Tomka Raczy艅skiego skupia艂a si臋 nie na sercu pa艅stwa Ink贸w z ich tajemniczym miastem Machu Picchu, czy te偶 na tajemniczym p艂askowy偶 U'Nazca lecz na pracy rybak贸w na wybrze偶u Pacyficznym oraz na Jeziorze Titicaca. C贸偶 zrobi膰 kiedy w podr贸偶 wybiera si臋 ichtiolog...

Natomiast Marek Tomaszewski zabra艂 publiczno艣膰 w podr贸偶 po Indiach. Ta prezentacja r贸wnie偶 pokazywa艂a kraj z troch臋 innej perspektywy. Nie atrakcje a niezwykle zr贸偶nicowana, barwna spo艂eczno艣膰 pe艂na kontrast贸w i emocji by艂a tu g艂贸wnym obiektem zainteresowania. Widzowie zobaczyli tak偶e nieco mniej znan膮 stron臋 tego kraju - zwierz臋ta Indii.

Piotr Strze偶ysz jest ju偶 sta艂ym go艣ciem W艂贸czykija. W tym roku przyjecha艂 z prezentacj膮 o rowerowej wyprawie przez Kordyliery, pasmo g贸rskie w zachodniej cz臋艣ci Ameryki P贸艂nocnej. Jak zwykle by艂o zabawnie, z ciekawymi historiami.

Chwil臋 p贸藕niej widzowie zn贸w przenie艣li si臋 do Afryki. O kolejnym etapie sztafety 艣ladami Kazimierza Nowaka opowiadali Andrzej Zi贸艂kowski i Janusz Adamski. Tym razem etap przemierzany by艂 nie rowerami lecz kajakami. Trasa z po艂udniowo-艣rodkowej cz臋艣ci DR Konga, z miejscowo艣ci Luebo przez rzeki Lulua, Kasai i Congo a偶 do Kinszasu by艂a niezwykle ciekawa, ale tak偶e niebezpieczna ze wzgl臋du na dzikie zwierz臋ta, przebywanie w strefie granicznej oraz oczywi艣cie choroby tropikalne.

Kolejny prelegent - Tomasz Choma - zabra艂 nas do Kolumbii, pa艅stwa, kt贸re w ka偶dym rejonie jest jak inny kraj. W czasie jego pobytu w Baranquilla odbywa艂 si臋 drugi najwi臋kszy karnawa艂 na 艣wiecie. Ogl膮daj膮c zdj臋cia mo偶na by艂o poczu膰 klimat wszechobecnej rado艣ci i zabawy.

Kolejnymi punktami programu by艂y pokazy: z motocyklowej przeprawy przez indyjsk膮 cz臋艣膰 Himalaj贸w autorstwa Bartka Tofela, z miesi臋cznej podr贸偶y do Maroka, gdzie Krzysztof Kolski, pr贸bowa艂 偶y膰 z handlu wymiennego, popularnego w tym kraju jeszcze dwadzie艣cia lat temu, z trudnego i niebezpiecznego podr贸偶owania autostopem przez Iran i Irak w wykonaniu Paw艂a Bartnika i Aleksandra Adamusa, o obecnej sytuacji plemion afryka艅skich i o tym jak funkcjonuj膮 w zetkni臋ciu z przenikaj膮c膮 do nich cywilizacj膮 autorstwa Doroty 艁aj艂o oraz syberyjsko-tybeta艅ska podr贸偶 Marcela Kwa艣niaka.

R贸wnolegle odby艂y si臋 pokazy Moniki Witkowskiej, kt贸ra opowiedzia艂a o trzymiesi臋cznej podr贸偶y przez morza Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa do po艂udniowej Alaski, kolejna tegoroczna prezentacja Bartka Malinowskiego, tym razem o Syberii i ludno艣ci tam 偶yj膮cej, Przemys艂awa Lipi艅skiego z wyprawy po Afryce zachodniej, kt贸rej celem by艂a Burkina Faso, kraj gdzie "nic nie ma", Marka Tomalika o Australii oraz Mariusza Barwi艅skiego z przepi臋knymi zdj臋ciami z po艂udnia Algierii, gdzie bogactwo form i kolor贸w ukazuje tu pustyni臋 w chwili jej narodzin.

Przez ca艂y dzie艅 festiwalowy trwa艂a tak偶e degustacja Win re艅skich i palaty艅skich. Mo偶na by艂o pozna膰 smak s艂odkiego Kerner, klasycznych Riesling贸w, wytrawnych Chardonnay oraz wielu innych. Z w艂a艣cicielami niemieckiego sklepu WeinZimmer mo偶na by艂o porozmawia膰 o tym co pasuje do Souvignon Blanc, a co do Dornfelder, dlaczego boli g艂owa po winie oraz czym r贸偶ni si臋 wino z supermarketu od wina z winnic. Uczestnicy festiwalu ch臋tnie degustowali i r贸wnie ch臋tnie kupowali.

Dzie艅 zako艅czy艂 si臋 Balem W艂贸czykija, kt贸ry w tym roku odbywa艂 si臋 w stylu hawajskim. To ju偶 trzeci bal w historii festiwalu i ka偶dy, kto by艂 chocia偶 jeden raz wie, 偶e nie opu艣ci tego wydarzenia w roku kolejnym. W programie opr贸cz zabawy bez trzymanki zakrapianej egzotycznymi potrawami i drinkami nie zabrak艂o bliskich spotka艅 trzeciego stopnia z globtroterami, kt贸rzy t艂umnie przybyli na to wydarzenie.

Na absolutny koniec dnia puszczony zosta艂 pierwszy film z cyklu Filmy 艢wiata. By艂 to argenty艅ski "Powr贸t do domu" w re偶yserii Milagros Mumenthaler. Opowiada艂 o trzech nastoletnich siostrach, kt贸re przebywaj膮 same w rodzinnym domu wype艂nionym pami膮tkami po niedawno zmar艂ej babci, kt贸ra je wychowywa艂a. Nagle wrzucone w doros艂o艣膰 musz膮 odnale藕膰 si臋 w niepewnej sytuacji.

Wojciech G贸recki (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Piotr Strze偶ysz (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Podczas prezentacji w namiocie W艂贸czykija (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Niedziela, 26 lutego
Niedzielne prezentacje zacz臋艂y si臋 w samo po艂udnie. Tradycj膮 na W艂贸czykiju jest, 偶e kilka prezentacji dotyczy najbli偶szej okolicy. W ko艅cu jak mawia艂 klasyk "cudze chwalicie, swego nie znacie". Na pierwszy ogie艅 ruszy艂 Marek Przedmojski - gryfinianin, kt贸ry przybli偶y艂 widowni uroki Mi臋dzyodrza, Jeziora D膮bie, Zalewu Szczeci艅skiego oraz jezior i kana艂贸w p贸艂nocnej Brandenburgii. Kolejny prelegent - regionalista Marek Schiller, promowa艂 le偶膮ce niedaleko My艣liborza D艂ugog贸ry. Pi臋kne miejsce dla tych, kt贸rzy uprawiaj膮 turystyk臋 weekendow膮 i chc膮 w niedalekiej odleg艂o艣ci od miejsca zamieszkania odnale藕膰 inny 艣wiat. Na koniec tego cyklu prezentacji w opowie艣ci "Co w trawie piszczy, buczy i wyje" pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony 艢rodowiska w Szczecinie udowadniali, 偶e wielk膮 przygod臋 mo偶na prze偶y膰 o krok za progiem domu. Dowiedzieli艣my si臋 gdzie w wojew贸dztwie zachodniopomorskim mo偶na zobaczy膰 偶ubra na wolno艣ci, us艂ysze膰 wycie wilka i podgl膮da膰 rzadkie gatunki ptak贸w. Zapromowano tak偶e Pojezierze Drawskie.

Kolejne dwie prezentacje na sali widowiskowej GDK-u przeznaczone by艂y dla tych, kt贸rzy zastanawiaj膮 si臋 czy z dzie膰mi da si臋 wog贸le podr贸偶owa膰. Po pokazie Konrada, Beaty i Miko艂aja Tulej贸w o Kaukazie z dzieckiem w plecaku oraz drugim - Ewy, Macieja, Janka i Marianny M臋偶y艅skich o wyprawie rowerami po Europie odpowied藕 na to pytanie wydaje si臋 proste. Po pierwsze z dzieckiem da si臋 podr贸偶owa膰 a nawet trzeba. Po drugie im dziecko mniejsze tym lepiej, bo wi臋kszo艣膰 podr贸偶y przesypia. Po trzecie dziecko skruszy najtwardsze serca i dlatego 艂atwo nawi膮zuje si臋 znajomo艣ci i przyja藕nie na trasie, a to skutkuje mniejsz膮 liczb膮 nocleg贸w w namiocie...

Tego dnia zdecydowana wi臋kszo艣膰 uczestnik贸w przyjecha艂a na spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. Zanim jednak to nast膮pi艂o, zdj臋cia z najpi臋kniejszych polskich cmentarzy pokaza艂 szczeci艅ski regionalista Micha艂 Rembas. Przekonywa艂 r贸wnie偶, 偶e na cmentarzach jest pi臋kna sztuka, jest ziele艅, s膮 emocje. Prezentacja bardzo udana i wci膮gaj膮ca.

Podczas opowie艣ci Jacka Hugo-Badera o Ko艂ymie na podstawie jego najnowszej ksi膮偶ki "Dzienniki Ko艂ymskie". Namiot p臋ka艂 w szwach od ilo艣ci zgromadzonej widowni, a pan Jacek snu艂 swoj膮 opowie艣膰 o Ko艂ymie, ludziach tam spotkanych, o ich historiach, o z艂ocie i gu艂agach. Dodatkowo pokaza艂 zdj臋cia z P贸艂wyspu Jamalskiego, gdzie 偶yj膮 pasterze renifer贸w, a wst臋p bez specjalnego pozwolenia jest zabroniony. 艢wietny pokaz, 艣wietnego reporta偶ysty.

W czasie trwania spotkania z Jackiem Hugo-Baderem, widzowie na sali widowiskowej GDK przenie艣li si臋 ju偶 w zupe艂nie inny 艣wiat. Karolina Marcinkowska zaprosi艂a nas do Brazylii. Zobaczyli艣my opowie艣ci i nagrania filmowe z rocznej pracy wolontariackiej w艣r贸d Brazylijczyk贸w polskiego pochodzenia. J臋zyk polski zachowa艂 si臋 tu jedynie na prowincji w艣r贸d starszych ludzi - najcz臋艣ciej w formie przy艣piewek, 偶art贸w i przekle艅stw. A wyobra偶enie o Polsce znacz膮co odbiega od rzeczywisto艣ci...

R贸wnie偶 i tego dnia odbywa艂y si臋 prezentacje w Klubie Festiwalowym. Podr贸偶nicy zabrali widz贸w w Alpy (Piotr Dul, Bodek Macal "Wyprawa rowerowa Enkon TransAlp 2011"), do Afryki (Tomasz Noga "Nigeria", Maciek 'Tumba' Tumulec "Libia, kt贸rej ju偶 nie ma"), a tak偶e do Azji Wschodniej (Marcin Niedzi贸艂ka "Nepal - Himalaje: Wczoraj, dzi艣, jutro...").

Planowo mia艂a wyst膮pi膰 ratowniczka GOPR Ewelina W贸jcik z prelekcj膮 o akcji "Chc臋 chodzi膰", jednak nie dotar艂a do Gryfina. W zamian o festiwalu s艂oni w Laosie opowiedzia艂 Jurek Arsoba. Podobnie jak w innych krajach Azji, s艂o艅 w Laosie jest 艣wi臋ty i nadal znacz膮cy w wielu tradycyjnych ceremoniach. Mimo to jest na skraju wygini臋cia. Festiwal ten ma na celu podnosi膰 wiedz臋 miejscowej ludno艣ci o tym pi臋knym zwierz臋ciu.

Marcin Jakub Korzonek razem ze swoim towarzyszem przemierzyli na rowerach 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie - Kara-Kum i Kyzyl-Kum. Podczas spotkania widzowie mieli okazj臋 pozna膰 jeden z najbardziej zamkni臋tych kraj贸w 艣wiata - Turkmenistan, gdzie do dzisiaj stoj膮 z艂ote pomniki prezydenta, a jego ksi膮偶ka Ruhnama jest stawiana na r贸wni z Bibli膮 oraz Koranem.

Monika Witkowska opowiedzia艂a o przepi臋knych G贸rach Ksi臋偶ycowych - ruwenzori - po艂o偶onych a granicy DR Konga i Ugandy. Widzowie dowiedzieli si臋 r贸wnie偶 o tym jak wygl膮da g贸rska akcja ratunkowa w wydaniu afryka艅skim.

艢wietn膮 histori臋 zaprezentowa艂a Anna Moszko. Jej opowie艣膰 o eksploracji gwatemalskiej d偶ungli w poszukiwaniu zapomnianych budowli Maj贸w oraz o spotkaniu z przemytnikami kokainy wci膮gn臋艂a widz贸w zupe艂nie.

Rok temu z Wroc艂awia wyruszy艂a wyprawa na Ural Subpolarny. Magdalena Jarocka opowiedzia艂a o tej wyprawie, kt贸ra by艂a cz臋艣ci膮 projektu zdobywania najwy偶szych szczyt贸w europejskich pa艅stw.

Czy da si臋 tanio oblecie膰 艣wiat? Oczywi艣cie. Micha艂 Gajewski wykona艂 to za nie wiele ponad 3000 z艂. Podczas prelekcji podzieli艂 si臋 wieloma praktycznymi poradami odno艣nie kupowania tanich bilet贸w lotniczych w nawet najdalsze zak膮tki 艣wiata.

Ostatni膮 prezentacj膮 by艂 pokaz kilkunastu fotokast贸w z Afryki autorstwa Dariusza Rosiaka, wieloletniego pracownika polskiej sekcji BBC, obecnie dziennikarza "Rzeczpospolitej" oraz radiowej Tr贸jki, w kt贸rej to prowadzi audycj臋 "Raport o stanie 艣wiata". By艂a to troch臋 przygn臋biaj膮ca prezentacja, bowiem pan Dariusz ukaza艂 wszystko to co obecnie najgorsze w Afryce. Slamsy, mordy, gwa艂ty na ludno艣ci cywilnej. Podczas debaty z widzami podkre艣li艂 jednak, 偶e nie tylko taki jest obraz Afryki, 偶e to r贸偶norodny kontynent, barwny i ciekawy.

Tak, jak w sobot臋 widzowie raczyli si臋 winami tak w niedziel臋 w艂adanie obj膮艂 inny trunek. Greckie Mythos, izraelskie Maccabee, japo艅skie Iki, chi艅skie Tsing Tao, irlandzkie Kilkenny, rosyjskie Baltika i wiele innych. Do tego klasztorne piwa belgijskie, kilka marek z czeskich browar贸w i jeszcze wi臋cej napoj贸w z naszych ma艂ych polskich lokalnych fabryk. Podczas W艂贸czykija otworzone zosta艂o stoisko, na kt贸rym by艂a mo偶liwo艣膰 zakupu piw z ca艂ego 艣wiata.

Na zako艅czenie niedzieli, wy艣wietlony zosta艂 film Micha艂a Marczaka "Koniec Rosji", pierwszy obraz w ramach konkursu filmowego Odkrywanie 艢wiata. Dokument ten opisuje jeden z niewielu istniej膮cych jeszcze posterunk贸w granicznych, strzeg膮cych olbrzymich, nie zamieszka艂ych po艂aci pa艅stwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym.

Organizatorzy zadbali tak偶e o 偶o艂膮dki go艣ci festiwalowych. Przez ca艂y weekend mo偶na by艂o zajada膰 si臋 ruskimi pierogami, plackami ziemniaczanymi z leczo, krokietami i szeregiem przer贸偶nych ciast. A wszystko to domowej roboty dzi臋ki zapa艂owi Ko艂a Gospody艅 Wiejskich "Gardnianki".

Degustacja win re艅skich i palaty艅skich (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Bartek Malinowski (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Dariusz Rosiak (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Poniedzia艂ek, 27 lutego
Ten dzie艅 zacz膮艂 si臋 od opowie艣ci dw贸ch dziewcz膮t. Agata Sowi艅ska i Ma艂gorzata Spiczko przemierzy艂y autostopem tras臋 do Gruzji i opowiedzia艂y o smaku gruzi艅skich bak艂a偶an贸w, czaczy, go艣cinno艣ci ludzi, o serbskich miss nastolatek, tureckich porywaczach i o tym gdzie kierowcy daj膮 najwi臋ksze 艂ap贸wki.

Nast臋pnymi prelegentami byli: Marcin Zmaczy艅ski, Krzysztof Jankowski, Sebastian Wo艂osz i Weronika Piszczek. Opowiedzili o g贸rskiej cz臋艣ci Maroka, o zdobyciu najwy偶szych szczyt贸w g贸r Atlas, ale r贸wnie偶 o miejscowo艣ciach w tym kraju, m.in. o Marakeszu.

Kolejna prezentacja, autorstwa Wandy Nowatorskiej i Tomasza Kuny, by艂a o Dunaju. Widzowie zobaczyli zdj臋cia z rowerowego (tandemem) przejazdu wzd艂u偶 tej rzeki, poczynaj膮c od Niemiec, przez Austri臋, S艂owacj臋, W臋gry, Chorwacj臋, Serbi臋, Ruminie. Dunaj im bli偶ej uj艣cia tym bardziej jest bardzo, a jego najbardziej jego delta. Mo偶na by艂o r贸wniez dowiedzie膰 si臋 o noclegach i jedzeniu w poszczeg贸lnych krajach na trasie przejazdu.

Dzi臋ki 艁ukaszowi Wierzbickiemu, po ok. 80 latach, z czelu艣ci zapomnienia wy艂oni艂a si臋 historia wielkiego polskiego podr贸偶nika - Kazimierza Nowaka. Podczas tegorocznego festiwalu, 艁ukasz opowiedzia艂 kolejn膮, znalezion膮 gdzie艣 na strychu histori臋. To opowie艣膰 o Halinie i Stanis艂awie Bujakowsckich, kt贸re w latach 30-tych XX wieku wyruszy艂o na wypraw臋 Motorem z Polski (obecnie Litwa) do Szanghaju w Chinach. Pi臋kna, romatyczna opowie艣膰 ze wspania艂ymi zdj臋ciami z Indii i Chin tamtego okresu.

Na zako艅czenie dnia, wype艂niona ju偶 prawie po brzegi sala widowiskowa Gryfi艅skiego Domu Kultury, zape艂ni艂a si臋 jeszcze bardziej. Wszyscy chcieli pos艂ucha膰 historii Micha艂a Pauliego - skazanego przez tajski s膮d za przemyt narkotyk贸w na kar臋 艣mierci, potem zamienion膮 na do偶ywocie. Odsiedzia艂 on w Bang Kwang - jednym z najgorszych wi臋zie艅 艣wiata - 6 lat, przetrwa艂 fatalne jedzenie i warunki sanitarne, choroby, masy komar贸w i much itp. Wstrz膮saj膮ca historia na zako艅czenie pi膮tego dnia festiwalu.

W Klubie festiwalowym podczas prezentacji (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Sklepik z piwami z ca艂ego 艣wiata (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Micha艂 Pauli (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Wtorek, 28 lutego
Sz贸sty dzie艅 festiwalowy rozpocz膮艂 z samego rana 艁ukasz Wierzbicki z prezentacj膮 dla dzieci o 艣redniowiecznej podr贸偶y franciszkanina Benedykta do Mongolii. Podczas pokazu dzieci poznawa艂y przyrod臋 Azji, zwyczaje mieszka艅c贸w tego kontynentu, histori臋 mongolskich najazd贸w na Europ臋, ale co najwa偶niejsze same wciela艂y si臋 w postaci historyczne. Towarzysz膮ca opowie艣ci prezentacja multimedialna ilustrowana by艂a rycinami i obrazami przedstawiaj膮cymi wydarzenia historyczne, wsp贸艂czesnymi zdj臋ciami z Mongolii oraz ilustracjami Wojtka Nawrota przygotowanymi do ksi膮偶ki "Wyprawa nies艂ychana Benedykta i Jana". Dzieci doskonale bawi艂y si臋 podczas tego pokazu. Odwa偶nie zg艂asza艂y si臋 do odgrywania poszczeg贸lnych r贸l, gra艂y na instrumentach muzycznych z Centralnej Azji i z ch臋ci膮 przywdziewa艂y autentyczne stroje z tamtych stron.

W艂贸czykijowa prelekcja dla dzieci by艂a tego dnia jedyn膮 prezentacj膮. Tradycyjnie na p贸艂metku festiwalu odbywaj膮 si臋 projekcje filmowe. We wtorek wszystkie pokazy wy艣wietlane by艂y w ramach konkursu filmowego Odkrywanie 艣wiata. Puszczone zosta艂y dokumenty "Argenty艅ska lekcja" Wojciecha Staronia, "Odyseja z艂omowa" Paw艂a Ferdka i 艁ukasza Gutta, "W drodze" Leszka Dawida oraz "Ko艂ysanka z Phnom Penh" Paw艂a Kloca.

艢roda, 29 lutego
Ten dzie艅 natomiast to filmy z cyklu Filmy 艢wiata. Wy艣wietlono "Sen o Afryce" Ulricha K枚hlera, 艣wietn膮 komedi臋 fi艅sk膮 "Lapo艅ska odyseja" Dome Karukoskiego, rewelacyjny i mocny "Syberia. Monamour" S艂awy Ross oraz przedpremierowo "Elena" Andrieja Zwiagincewa. W mi臋dzyczasie w klubie festiwalowym zagra艂 Przemys艂aw Thiele - lider postpunkowej kapeli Kolaboranci, od kilkunastu lat zajmuje si臋 samodzielnym tworzeniem muzyki.

Czwartek, 1 marca
W 贸smy dzie艅 nast膮pi艂 powr贸t do prezentacji podr贸偶niczych. Na pierwszy ogie艅 wyst膮pi艂a Ania Gliszczy艅ska z opowie艣ci膮 o Turcji, a w艂a艣ciwie o jej trzech miejscach: Istambule, Kurdystanie i g贸rze Ararat, gdzie zako艅czy艂a si臋 podr贸偶.

Marta Zab艂ocka, dziennikarka Radia Szczecin, wraz z Danut膮 Piotrowska, przygotowa艂y kr贸tk膮 prezentacj臋, kt贸rej tematem by艂a Bernadeta Szczepa艅ska. Wspina艂a si臋 w g贸rach wysokich od lat 70-tych. Na swoim koncie mia艂a zdobyte szczyty Tatr i Alp w sezonie zimowym i letnim w zespo艂ach kobiecych i mieszanych. Nietypowa prezentacja (ni to audycja radiowa, ni to film, ni to fotokast), w ciekawy spos贸b przedstawi艂a posta膰 tej wspinaczki ze Szczecina.

Na tegorocznym plakacie festiwalu jest balon. I w艂a艣nie tego typu podr贸偶owania dotyczy艂a kolejna prelekcja. Podr贸偶owanie balonem to jednak troszk臋 za du偶o powiedziane, poniewa偶 Beata Choma uczestnicy w zawodach balonowych na ca艂ym 艣wiecie. Opowiedzia艂a widzom o tym jakie s膮 rodzaje balon贸w, jak nimi sterowa膰 (co tak naprawd臋 nie jest skomplikowanie), na czym polegaj膮 zawody balonowe i jak zrobi膰 za pomoc膮. Pokaza艂a r贸wnie偶 zdj臋cia, m.in. z Iranu, Ukrainy, RPA gdzie uczestniczy艂a w tych偶e zawodach.

Marta Szi艂ajtis-Obieg艂o jest najm艂odsz膮 Polk膮, kt贸ra zako艅czy艂a samotny rejs dooko艂a 艣wiata. Podczas tegorocznego festiwalu pokaza艂a kolejn膮 ze swoich podr贸偶y, oczywi艣cie jachtem. Dop艂yn臋艂a do Murma艅ska, walcz膮c z mrozem i problemami z ogrzewaniem, po艂amanymi 偶aglami i zamarzaj膮cymi linami.

Piotr Pustelnik cz艂owiek-legenda. Jest trzecim Polakiem w historii (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim), kt贸ry zdoby艂 wszystkie czterna艣cie szczyt贸w licz膮cych powy偶ej 8000 m n.p.m., tzw. Koron臋 Himalaj贸w i Karakorum. Jego opowie艣膰 podczas festiwalu to historia m艂odo艣ci, pocz膮tk贸w wspinaczki, zdobywanie szczyt贸w, a偶 do momentu wej艣cia na ostatni - Annapurn臋. Prelekcja okraszona by艂a zabawnymi historiami i niesamowicie wci膮gn臋艂a publiczno艣膰, ponownie szczelnie wype艂niaj膮c膮 sal臋 widowiskow膮 domu kultury.

Na zako艅czenie dnia wy艣wietlono ostatni film w ramach konkursu Odkrywanie 艢wiata zatytu艂owany "Daleko od miasta" w re偶yserii Macieja Cuske, natomiast w klubie festiwalowym zagra艂 Bajzel (cz艂owiek orkiestra, znany z tanecznych rytm贸w, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego. Tegoroczny zdobywca Yacha za nietuzinkowy teledysk) i Budy艅 (wokalista, muzyk i performer znany z zespo艂u Pogodno) ze swoim projektem Babu Kr贸l.

Jacek Hugo-Bader (Foto: Sebastian Ro偶ko)

W namiocie by艂o ponad 300 os贸b podczas prezentacji Jacka Hugo-Badera (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Jurek Arsoba (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Pi膮tek, 2 marca
Ostatni dzie艅 prezentacji na sali widowiskowej Gryfi艅skiego Domu Kultury rozpocz臋li Artur Labudda i Robert Piasecki. Przep艂yn臋li oni kajakiem polskimi rzekami z Bieszczad do 艢winouj艣cia. Warto zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e Artur jest niepe艂nosprawny (w wypadku straci艂 obie nogi), co t臋 wypraw臋 czyni艂o nad wyraz trudn膮.

By艂 to jednocze艣nie ostatni dzie艅 prelekcji w Klubie festiwalowym. Rozpocz臋艂a go Ania Grebieniow z prezentacj膮 o pieszej wyprawie na skute lodem Morze Syberii, kt贸ra zako艅czy艂a si臋 w Namibii podczas konnego etapu Afryki Nowaka.

W tym czasie do domu kultury zawitali g贸rale prosto z 呕ywca i opowiedzieli o zderzeniu sztuk i kultur w dalekiej Afryce. Ubrani w tradycyjne stroje, z tradycyjnymi g贸ralskimi pie艣niami na ustach dotarli do Nairobi oraz Kenii, gdzie mieszkali w艣r贸d Masaj贸w. Barwna, ciekawa, weso艂a historia, zako艅czona projekcj膮 filmow膮 z tej podr贸偶y.

Nowa Amerika to federacja czterech pa艅stw zwi膮zkowych: Szczettinstan, Terra Incognita, Lebuser Ziemia oraz Schlonsk. Tak naprawd臋 to projekt Michaela Kurzwellego, niezwyk艂ej postaci polsko-niemieckiego pogranicza. O Nowej Americe i innych rzeczywisto艣ciach turystycznych na pograniczu polsko-niemieckim, kt贸re s膮 rozwini臋ciem jego artystycznych koncepcji, mo偶na by艂o pos艂ucha膰 na tej prezentacji.

Przenosimy si臋 do Klubu festiwalowego, gdzie swoj膮 opowie艣膰 snu艂 Maciej Cuske. A by艂a to rewelacyjna historia o sp艂ywach polskimi rzekami (m.in Draw膮, Wd膮) w latach 90-tych XX wieku w艂asnor臋cznie zbudowanymi tratwami. ca艂o艣膰 przedstawiona jako czarno-bia艂y film nie mog艂a si臋 nie spodoba膰.

Zaraz potem zdj臋cia z Burkiny Faso, bardzo rzadko odwiedzanego afryka艅skiego kraju, pokaza艂 Zbigniew Borys. Tym samym udowodni艂, 偶e nie jest to pa艅stwo, gdzie nic nie ma, a przede wszystkim kraj warty odwiedzenia, w kt贸rym jeszcze nie ma turystycznego t艂oku.

W mi臋dzyczasie w GDK prelekcj臋 mia艂 Pawe艂 Kilen. Wyruszy艂 w podr贸偶 dooko艂a 艣wiata zak艂adaj膮c jak najmniejszy wydatek pieni臋dzy. W konsekwencji wysz艂o 220 tys. km w 5 lat. Odwiedzi艂 cztery kontynenty i czterdzie艣ci jeden pa艅stw. Podr贸偶owa艂 ro偶nymi 艣rodkami transportu - od autostopu samochodowego i jachtowego po rower i tratw臋.

Nast臋pnie zaprezentowa艂a si臋 Aleksandra Gra偶y艅ska wraz z Arthurem Reinhartem i Dorot膮 K臋dzie偶awsk膮. Wsp贸lnie wymy艣lili projekt Polska 艢wiat艂oczu艂a, w ramach kt贸rego je偶d偶膮 z pokazami nowych polskich film贸w po mniejszych miejscowo艣ciach naszego kraju. I w艂a艣nie tej og贸lnopolskiej objazd贸wki dotyczy艂a ta prelekcja.

Jurek Arsoba, podr贸偶nik z Kalisza Pomorskiego, w listopadzie 2011 roku wybra艂 si臋 na trzy miesi膮ce do Austalii i Nowej Zelandii. W艂a艣nie tego pierwszego kraju dotyczy艂a prezentacja. Przepi臋kne zdj臋cia ze wschodniego, klifowego wybrze偶a, z Red Centre - gor膮cego, pustynnego 艣rodka kontynentu, z Alice Springs, dw贸ch park贸w narodowych - Kakadu i Litchfield oraz z Sydney, a w tle nieco psychodeliczna muzyka Aborygen贸w, oczarowa艂y niemal wszystkich.

Kolejnymi koncertami w艂贸czykijowym by艂y wyst臋py grup reggae: Konopians i Tabu. Zabawa do p贸藕nych godzin nocnych zako艅czy艂a dziewi膮ty dzie艅 festiwalu.

艁ukasz Wierzbicki (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Przerwa mi臋dzy prezentacjami (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Piotr Pustelnik (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Sobota, 3 marca
Druga wycieczka podczas tegorocznego festiwalu mia艂a kierunek po艂udniowy - do Czachowa, Cedyni i Bielinka. Wi臋cej o niej na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=736&pokaz_kat=

We wczesnych godzinach popo艂udniowych wystartowa艂 rajd na orientacj臋 W艂贸czykij Trip Extreme. Najpierw zawodnicy na dystansie 100 km, a potem ponad 200 os贸b na dystansie 50 km. Wi臋cej o rajdzie (m.in. pe艂en wyniki) znajduje si臋 na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=733&pokaz_kat=a

Wieczorem na scenie Gryfi艅skiego Domu Kultury zagra艂y trzy zespo艂y: Low-Cut graj膮cy alternatywny rock, Power of Trinity graj膮cy muzyk臋 b臋d膮c膮 po艂膮czeniem ostrych brzmie艅 i reggae oraz hard-rockowy Lipali, kt贸rego za艂o偶ycielem jest Tomasz "Lipa" Lipnicki, dawniej lider grupy Illusion.

Mamcia i sp贸艂ka (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Maciej Cuske (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Wyciecka (przy ko艣ciele w Czachowie) (Foto: Elwira Ro偶ko)

Niedziela, 4 marca
Ostatni dzie艅 festiwalu ponownie rozpocz膮艂 si臋 ostatnia ju偶 wycieczk膮. Tury艣ci po raz ostatni wsiedli w autobusy i udali si臋 na wycieczk臋 do siedziby Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Criewen. Wi臋cej o tej wyprawie mo偶na przeczyta膰 na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=736&pokaz_kat=

Oficjalne zako艅czenie festiwalu odby艂o si臋 na auli Gimnazjum im. Olimpijczyk贸w Polskich. Przyby艂ych go艣ci i widz贸w powita艂a Maria Zalewska - Dyrektor Gryfi艅skiego Domu Kultury, natomiast za organizacj臋 festiwalu podzi臋kowa艂 Henryk Pi艂at - Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino. Monika Drabik - zast臋pca Dyrektora Gryfi艅skiego Domu Kultury podzi臋kowa艂a za moc w艂o偶onej pracy wszystkim osobom pracuj膮cym przy tym olbrzymim wydarzeniu. Na koniec g艂os zabra艂 organizator festiwalu Przemek Lewandowski. Po kilku s艂owach na temat dobiegaj膮cej ko艅ca sz贸stej edycji W艂贸czykija, og艂osi艂 wyniki rajdu W艂贸czykij Trip Extreme oraz zdobywc贸w w艂贸czykijowych statuetek (wyb贸r publiczno艣ci): za najlepsz膮 prezentacj臋 oraz najlepszy film w konkursie "Odkrywanie 艣wiata". T臋 pierwsz膮 zgarn膮艂 Jacek Hugo-Bader, a drug膮 Wojciech Staro艅 za film "Argenty艅ska lekcja". W imieniu Wojtka nagrod臋 odebra艂 Maciej Cuske.

To nie by艂 jednak jeszcze koniec festiwalu. Na widz贸w czeka艂y jeszcze dwie prezentacje oraz degustacja potraw kuchni indyjskiej. Jako pierwszy wyst膮pi艂 Marcin Jamkowski, kt贸ry opowiedzia艂 o wyprawie na wrak zatopionego podczas II wojny 艣wiatowej statku pasa偶erskiego Steuben, na pok艂adzie kt贸rego przewo偶ono uciekinier贸w i rannych 偶o艂nierzy ze wschodnich Niemiec. Zgin臋艂o w贸wczas 4500 ludzi, trzy razy wi臋cej ni偶 na Titanicu.

Na sam koniec wstrz膮saj膮c膮, ale zarazem niesamowicie ciekaw膮 prelekcj臋 przedstawi艂 Rafa艂 Kr贸l. W 2011 roku, wraz z dw贸jk膮 innych Polak贸w, odby艂 ekspedycj臋 z po艂udnia na p贸艂noc Haiti oraz udokumentowa艂 jak wygl膮da tam 偶ycie rok po trz臋sieniu ziemi. Egzystencja mieszka艅c贸w tego pa艅stwa jest niezwykle trudna, problemem jest brak wody, masa 艣mieci i cholera, kt贸ra do tej pory zabi艂a wi臋cej os贸b ni偶 kataklizm z 2010 roku. Paradoksalnie zosta艂a ona przywleczona na wysp臋 przez jeden z kontyngent贸w ONZ.

Pomi臋dzy prezentacjami odby艂a si臋 degustacja potraw kuchni indyjskiej.

Przemek Lewandowski zamyka festiwal (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Publiczno艣膰 podczas zamkni臋cia festiwalu (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Degustacja potraw kuchni indyjskiej (Foto: Sebastian Ro偶ko)

VI Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y "W艂贸czykij" ju偶 si臋 zako艅czy艂, ale zako艅czy艂 si臋 wielkim sukcesem. Karnety zosta艂y wyprzedane na miesi膮c przed imprez膮, os贸b pragn膮cych pojecha膰 na wycieczki by艂o tak du偶o, 偶e nie wszyscy zakupili bilety, sale festiwalowe podczas prezentacji by艂y wype艂nione po brzegi praktycznie ka偶dego dnia, a na Balu W艂贸czykija zabawa trwa艂a do bia艂ego rana. Ju偶 teraz zapraszamy za rok, na kolejn膮 edycj臋 tego najlepszego w Polsce festiwalu podr贸偶niczego.

Wsta艂 wcze艣nie rano, zanim jeszcze s艂o艅ce wyjrza艂o zza horyzontu. Cichutko spakowa艂 plecak, z艂o偶y艂 namiot. Spojrza艂 jeszcze z nostalgi膮 za siebie i wyruszy艂 z mocnym postanowieniem powrotu za rok, bo przecie偶 wszystkie drogi prowadz膮 do Gryfina.

Tekst: Katarzyna Stangret, Sebastian Ro偶ko

» powrót «

na W丑czykiju 2012

www.poznaj-swiat.pl
www.sic.szczecin.pl
www.etnosystem.pl
GDK