Gryfi駍ki Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij
  • Program
  • Bilety
  • Zamów wejściówki internetowo
  • Noclegi
  • Dojazd
  • Kontakt
  • Facebook

- Relacja z wycieczek podczas festiwalu "W艂贸czykij"

Podczas VI Gryfi艅skiego Festiwalu Miejsc i Podr贸偶y "W艂贸czykij" odby艂y si臋 trzy wycieczki po regionie powiatu gryfi艅skiego oraz polickiego.

Przewodnikiem pierwszej wycieczki by艂 Micha艂 Rembas, autor ksi膮偶ki "Zachodniopomorskie tajemnice", i w艂a艣nie pod takim has艂em tury艣ci wyruszyli z Gryfina w sobot臋 25 lutego 2012 roku. Na pocz膮tek zwiedzili 艂adny, ale bardzo zaniedbany pa艂acyk w Stolcu, niegdy艣 nale偶膮cy do rodu Ramin贸w oraz przepi臋kny gr贸b my艣liwego w tej samej wiosce. Nast臋pnie udali si臋 kilkadziesi膮t metr贸w za granic臋 Polski, by przy domniemanym grobie Barnima III (jednego z ksi膮偶膮t pomorskich) pos艂ucha膰 legendy o jego smutnym ko艅cu.

W dalszej kolejno艣ci Micha艂 Rembas pokaza艂 i opowiedzia艂 niesamowitych ruinach 艣redniowiecznego klasztoru augustian贸w nad Gunic膮, wraz z cz艂onkiem Stowarzyszenia Przyjaci贸艂 Ziemi Polickiej "SKARB" urz膮dzi艂 przechadzk臋 po i艣cie industrialnych terenach fabryki benzyny syntetycznej w Policach, a na koniec tury艣ci zwiedzili zabytkowy zak艂ad kanalizacji i wodoci膮g贸w w Pilchowie.

Podjazd przed pa艂acem w Stolcu (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Ko艣ci贸艂 z zespo艂em klasztornym (obecnie ruiny) w Jasienicy (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Na terenie ruin fabryki benzyny syntetycznej w Policach (Foto: Sebastian Ro偶ko)

Druga wycieczka podczas tegorocznego festiwalu mia艂a kierunek po艂udniowy - do Czachowa, Cedyni i Bielinka. Tury艣ci najpierw pojechali do tej pierwszej miejscowo艣ci, gdzie zwiedzili ko艣ci贸艂 kt贸rego 艣ciany pokryte s膮 jednymi z najstarszych polichromii w Polsce. Przewodnikiem tego dnia by艂 Ryszard Matecki - cz艂owiek kt贸ry uratowa艂 Doline Mi艂o艣ci w Zatoni Dolnej. Dodatkowo zosta艂y odkryte boczne o艂tarze, na co dzie艅 zas艂oni臋te przed wzrokiem ludzi. Potem autobus uda艂 si臋 pod g贸r臋 Czcibora, gdzie w jej okolicach rozegra艂a si臋 wielka bitwa stoczona w 972 roku przez wojska Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabi膮 Hodonem. Ostatnim punktem wycieczki by艂 Bielinek, gdzie odby艂y si臋 dwie prezentacje w miejscowej 艣wietlicy wiejskiej. Dr. Andrzej Piotrowski z Pa艅stwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie opowiedzia艂 o przeprawie mamut贸w na tych terenach, a Ania i Jakub Urba艅scy zaprezentowali si臋 ze swoj膮 ostatni膮 podr贸偶膮 do Papui na tereny zamieszka艂e przez grupy plemienne Korowai Batu. Spotkaniom w Bielinku towarzyszy艂y pokazy walk woj贸w oraz st贸艂 biesiadny w klimacie uczty rycerskiej, a wszystko to przygotowane przez Cedy艅skie Bractwo Historyczne "Comitatus" z okazji 1040 rocznicy Bitwy pod Cedyni膮.

Ko艣ci贸艂 w Czachowie (Foto: Elwira Ro偶ko)

Pod G贸r膮 Czcibora (Foto: Elwira Ro偶ko)

Andrzej Piotrowski (Foto: Elwira Ro偶ko)

Anna i Jakub Urba艅scy (Foto: Mateusz Wo藕niakowski)

W niedziel臋 4 marca 2012 roku tury艣ci po raz ostatni wsiedli w autobusy i udali si臋 na wycieczk臋 do siedziby Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Criewen. Mi臋dzynarodowy Park Dolina Odry powsta艂 w 1995 roku i obejmuje teren Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Niemczech oraz Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry i Cedy艅skiego Parku Krajobrazowego po stronie polskiej.

Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy i wys艂uchali opowie艣ci przewodnika stra偶y przyrodniczej o ciekawostkach dotycz膮cych parku, weszli na punkt widokowy, z kt贸rego roztacza艂a si臋 pi臋kny widok na rozlewisko Odry. Nast臋pnym punktem wycieczki by艂o zwiedzenie wystawy o tematyce przyrodniczej i obejrzenie filmu o faunie i florze parku w siedzibie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Criewen. Mo偶na tu obejrze膰 akwaria z lokalnymi gatunkami ryb oraz prezentacje multimedialne dotycz膮ce terenu parku. Po obiedzie uczestnicy wys艂uchali prelekcji Rafa艂a Kr贸la o Haiti.

Widok z punktu widokowego (Foto: Kamilla Gadomska)

W muzeum w siedzibie Parku Narodowego (Foto: Kamilla Gadomska)

Criewen (Foto: Kamilla Gadomska)

» powrót «

na W丑czykiju 2012

www.goryonline.com
www.skauting.pl
Witaj w podr罂y
GDK