Włóczykij 2009
Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

  15

  14

  13

  12

  11

  10

  9

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

Tymon Pastucha i Janusz Bekas
Ukrainy Ukrainy

10.04.2022 godz. 17:30

Przez miesiąc jeździliśmy, słuchaliśmy, piliśmy i podglądaliśmy jak wygląda współczesna Ukraina. Jak się dezaktualizuje to co, jeszcze kilka lat było oczywiste i jak pozostaje niezmienne to, co miało być tylko chwilowe. Kraj to Polakom geograficznie bliski, pozornie mało spektakularny i raczej nie przyciągający turystów. Ponadto zaskakująco słabo znany i obrośnięty stereotypami.
Zdecydowaliśmy się więc sprawdzić, jak to jest naprawdę. Dotrzeć do ukrain Ukrainy, czyli jej wewnętrznych granic i jej końców świata. Przedstawić jak różne są od siebie wsie Zakarpacia od ogromnych postsowieckich miast u wybrzeży Morza Azowskiego. Opowieść biegłaby by tunelami Charkowskiego metra, trasami marszrutek wspinającymi się w górę gorgańskich potoków, zatrzymując się na stacjach elektriczki linii Lwów-Sianki. Nie zabrakłoby też historii zasłyszanych w Ładzie czy elektrycznym Nissanie zatrzymanym na stopa przy pylistej drogach ciągnących się przez step.
W trakcie naszego spotkania chcielibyśmy ułożyć mozaikę składającą się na obraz współczesnej Ukrainy. Bardzo różnorodnej, z jednej strony pokazującej życie w Mariupolu, z którego słychać wybuch z leżącej nieopodal linii zawieszenia broni. Z drugiej, przedstawiającej życie we Wschodnich Bieszczadach, gdzie szum łąk przerywają tylko dźwięki dzwonków zawieszonych u krowich szyi.

» powrót «